Αγχώθηκε στο α΄, “καθάρισε” στο β΄ο Αργοναύτης 66-57

Άλλο ένα βήμα προς τον στόχο του έκανε σήμερα ο Αργοναύτης κερδίζοντας τον Θεμιστοκλή 66-57, στο Κλειστό της Ραφήνας και παίρνοντας τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης, οδεύει προς την άνοδο.

Η αλήθεια είναι ότι για να φτάσει στη νίκη κόντρα στον Θεμιστοκλή χρειάστηκαν να περάσουν 20 λεπτά, ένα ολόκληρο ημίχρονο δηλαδή. Σ αυτό το διάστημα οι παίκτες του Γιαννακόπουλου ήταν αγχωμένοι με συνέπεια να μην αποδίδουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους και να είναι νευρικοί, άστοχοι στην επίθεση με πολλά λάθη και κακοί στην άμυνα. Επόμενο ήταν να βρεθούν από την αρχή πίσω στο σκορ (α΄δεκάλεπτο 8-16), έδειξαν σημάδια βελτίωσης στο β΄δεκάλεπτο και έτσι μείωσαν στο 20λεπτο στον πόντο(25-26). Λίγο πριν την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 24-23.

Στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στον Θεμιστοκλή να κάνει όνειρα για νίκη. Με σφιχτή άμυνα, παίζοντας ψυχωμένα στην επίθεση,βγήκαν τα σουτ και πλέον ήταν θέμα χρόνου να “καθαρίσουν” το ματς. Όλα τα λεφτά ήταν το γ΄δεκάλεπτο όπου οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν με 14 πόντους (49-35). Στην τελευταία περίοδο απλά οι παίκτες του Αργοναύτη διατήρησαν τη διαφορά και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο να πλησιάσει στο σκορ ο αντίπαλος.