Αργοναύτης Ραφήνας – Αιγάλεω 67 – 94 (τελικό) – Όλα τα αποτελέσματα

Τον πρώτο εντός έδρας αγώνα του για την φετινή χρονιά έδωσε σήμερα Δευτέρα 9 Οκτωβρίου, ο Αργοναύτης κόντρα στο Αιγάλεω, στο κλειστό γυμναστήριο της Ραφήνας.

Το Αιγάλεω επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, με τον Αργοναύτη να προσπαθεί και να καταφέρνει να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αργοναύτης ήταν κοντά στο σκορ τα πέντε πρώτα λεπτά όμως το Αιγάλεω κατάφερε να πάρει διαφορά, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι στο 20-33.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Αιγάλεω ανέβασε στροφές και έφτασε την διαφορά μέχρι τους 18 πόντους, όμως ο Αργοναύτης, μετά από συνεχόμενες αλλαγές του Γιαννακόπουλου, κατάφερε να μειώσει το σκορ και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά οχτώ πόντων. Σκορ ημιχρόνου 37 – 45.

Τα τελευταία δύο δεκάλεπτα ανήκαν στους φιλοξενούμενους. Το Αιγάλεω κρατούσε συνεχώς απόσταση ασφαλείας άνω των 20 πόντων από τους ραφηνιώτες, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με 23 πόντους, 49-72.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όλα πλέον είχαν κριθεί. Το Αιγάλεω δεν έκοψε ρυθμό και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με περισσότερους από τριάντα πόντους.

Τελικό σκορ του αγώνα Αργοναύτης Ραφήνας – Αιγάλεω 67 – 94, με τους γηπεδούχους να δείχνουν σε ακόμα έναν αγώνα, την μαχητικότητα τους, απέναντι σ έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, που φέτος είναι το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και της ανόδου.