Χιτσκοκικό φινάλε και νίκη του Αετού Πικερμίου, 2-1 την Αρτέμιδα στη Ραφήνα (βίντεο)

Τα είχε όλα το τοπικό ντέρμπι της Β’ ΕΠΣΑΝΑ, ανάμεσα στον Αετό Πικερμίου και την Αρτέμιδα στη Ραφήνα.

Πάθος, δύναμη, αποβολή, χαμένο πέναλτι και νίκη στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, σε έναν αγώνα που θα μπορούσαμε να πούμε ότι η Άρτεμις “αυτοκτόνησε”.

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο των Πικερμιωτών, ο Κώστας Τσίχλης, επέλεξε να κατεβάσει ένα αμυντικογενές σχήμα, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, που φέτος διεκδικεί την άνοδο.

Έτσι, παρ΄όλο που η Αρτέμιδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, παίζοντας ορθολογικό ποδόσφαιρο, δεν μπορούσε να δημιουργήσει την μεγάλη φάση. Από την άλλη, ο Αετός, προσπαθούσε να απειλήσει περισσότερο με αντεπιθέσεις.

Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς να έχει τη μεγάλη στιγμή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Όσες συγκινήσεις δεν είχε το πρώτο μέρος, τις είχε μαζεμένες το δεύτερο 45λεπτο.

Η Αρτέμιδα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 63′ όταν μετά από σέντρα του Τσουκαλά, ο Παπάζογλου “έστρωσε” την μπάλα με το στήθος στον Ράσα, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Λίγο αργότερα, και πιο συγκεκριμένα στο 67′, ο Τσουκαλάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

Στο 70′ άλλαξαν οι ισορροπίες του παιχνιδιού, καθώς ο Ράσα, αντίκρισε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα με 10 παίκτες.

Στο 87′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή για κόρνερ που έδωσε υπέρ του Αετού, από το οποίο ήρθε τελικά η ισοφάριση.

Πιο συγκεκριμένα, ο Φρίγγης, ο οποίος είχε μπει στον αγώνα ως αλλαγή, στο 88′ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα Μπλάνα, μετά από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Δογάνη.

Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει ακόμα. Στο 95′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τσούκα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κολάγκι, ο οποίος έστειλε την μπάλα πολύ άσχημα άουτ.

Στην επόμενη ακριβώς στιγμή, ο Αετός κέρδισε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε και πάλι ο Δογάνης, ο οποίος βρήκε στο κέντρο της άμυνας τον Άμερ, που σε μια φάση καρμπόν με το πρώτο γκολ του Αετού, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας στο 98′ το 2-1, δίνοντας με αυτό τον τρόπο τη νίκη στους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του Τριγάζη.

Διαιτήτευσαν οι Τριγάζης, Γκουβας και Γουργιώτης.

Αετός Πικερμίου: Βοτσίδης, Δημητρίου, Μαραγκουδάκης, Γκιντίδης, Μπαράκος (77′ Φρίγγης λόγω τραυματισμού), Άμερ, Φυτιλής (77′ Μάργαρης), Δογάνης, Καραβατάκης, Σπηλιωτάκης (90′ Μπομπέϊ), Παναγόπουλος (84′ Παυλίδης).

Άρτεμις: Μπλάνας, Μπουλούμπασης (65′ Ράπτης ), Καζάλας, Αθανασόπουλος, Διαμαντής, Τογιάλι (90′ Γκούτσιας), Παπάζογλου, Κολάγκι, Τσουκαλάς (81′ Τσούκας), Ράσα, Μοιρασγεντής.