Χορταστική ισοπαλία στη Ραφήνα για Αετό Πικερμίου και Διόνυσο

Ωραίο παιχνίδι είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν , ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όσοι βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας, εκεί όπου ο Αετός Πικερμίου και ο Διόνυσος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, για την 30η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣΑΝΑ.

Μπορεί το τελικό σκορ να μην άφησε ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες, όμως αντικατοπτρίζει την εικόνα που είχαν στον γήπεδο.

Ο Διόνυσος μπήκε δυνατά στον αγώνα, αφού ήταν εκείνος που «καιγόταν» για τους βαθμούς, όμως ο Αετός ήταν αυτός που είχε καλύτερα πατήματα στο γήπεδο.

Οι πρώτες καλές ευκαιρίες ανήκουν στους Πικερμιώτες με τον Γκούτσια στο 21’ λεπτό και τον Καραβατάκη στο 23’ λεπτό, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Πολεμίτης αντέδρασε σωστά.

Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκει στους φιλοξενούμενους όταν στο 24’ λεπτό ο Κώνστας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μικρή περιοχή, πλάσαρε τον Βοτσίδη, ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς, με την μπάλα να γυρίζει πάλι στον παίκτη του Διονύσου που δεν κατάφερε για δεύτερη φορά να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος ο Αετός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν 69’ λεπτό ο Αρβανιτίδης, μετά από σέντρα του Μουλλάκη, έπιασε κοντινή κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ.

Και ενώ ο Αετός ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας, ο Διόνυσος ήταν εκείνος που κατάφερε να προηγηθεί, όταν στο 82’ λεπτό μετά από γέμισμα ο Σκαφδάς γύρισε πολύ όμορφα την μπάλα μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων εξουδετερώνοντας τον Βοτσίδη και με πλασέ έγραψε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία λέξη και κατάφεραν να «απαντήσουν» τρία λεπτά αργότερα, όταν στο 85’ λεπτό ο Καραβατάκης βγήκε από δεξιά και με καταπληκτική σέντρα βρήκε τον Μουλλάκη, ο οποίος με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο δεξί «γάμα» του Πολεμίτη κάνοντας το 1-1.

Ο Αετός πίεσε στα τελευταία λεπτά για να πετύχει το γκολ της νίκης  χάνοντας διπλή ευκαιρία με τους Παναγόπουλο και Μοιρώτσο στο 90’ λεπτό και τον Καραβατάκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητές: Χαρισμανίδης με βοηθούς τους Μακρή και Περδίκη
Αετός Πικερμίου: Βοτσίδης, Μοιρώτσος, Σερμαγιάς, Κονταρίνης Αλεξ., Καλογραιάκης, Γκιντίδης (89’ Μποτίνης), Τσέρμος ( 62’ Παναγόπουλος), Αρβανιτίδης, Καραβατάκης, Μουλλάκης, Γκούτσιας

Διόνυσος: Πολεμίτης, Δήμτσας, Ευαγγελάτος , Μίσιος, Κώνστας, Βαϊόπουλος, Σκαφδάς, Αγαπητός (69’ Χαχαλης), Αγγελόπουλος, Ελευθερίου (79’ Παλιουρας), Μαυροκεφαλίδης