Έμεινε στα… αποδυτήρια ο Θησέας Ν.Μ. – Έχανε 3-0 στο 20΄

Έτοιμος να διεκδικήσει όχι μόνο την άνοδο αλλά και τον τίτλο φαίνεται πως είναι ο Παθιακάκης! Η ομάδα του Γιάννη Παπασταματίου, κάνοντας ένα εκρηκτικό πρώτο 20λεπτο, επικράτησε 3-0 του Θησέα σε αυτή την 24η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας τρίτη σερί νίκη.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι ήταν φανερό πως ήθελαν να μπουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό την επίτευξη ενός γρήγορου γκολ. Τα κατάφεραν μόλις στο 7′, όταν από σέντρα του Μόδεστου Τασιούδη η μπάλα έφτασε στον Ασημάκη κι αυτός με πλασέ έκανε το 1-0. Ο Παθιακάκης στο πρώτο 20λεπτο έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε έναν Θησέα που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα αμυντικά και πλήρωσε τα ατομικά λάθη του.

Το 2-0 ήλθε στο 15′ με τρομερό σουτ του Αγγελίνα από τα 35 μέτρα, ενώ το επιθετικό… τσουνάμι των γηπεδούχων ηρέμησε κάπως μετά το 20′, λεπτό στο οποίο ο Αρβανιτάκης πέτυχε και το 3-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή. Συνολικά στο πρώτο ημίχρονο ο Παθιακάκης ήταν εντυπωσιακός, είχε την απόλυτη υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, ενώ απείλησε και σε ακόμα δύο-τρεις περιπτώσεις. Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα είχαμε μίνι ένταση στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να αποβληθούν ο Ιορδανίδης από πλευράς Παθιακάκη με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παίξιμο και ο Τσέλιος από πλευράς Θησέα για εξύβριση με απευθείας κόκκινη.

Στην επανάληψη ο Παθιακάκης έκανε περισσότερο διαχείριση του σκορ δίνοντας χώρο στον αντίπαλο, με τον Θησέα να βγάζει αντίδραση, να προσπαθεί αλλά να μην απειλεί ιδαίτερα. Καλύτερη στιγμή ήταν μια κεφαλιά άουτ του Ζιάγκου, ενώ και ο Παθιακάκης είχε μια-δύο επικίνδυνες φάσεις χωρίς ουσία. Μ’ αυτά και μ’ αυτά το 3-0 δεν άλλαξε και ο Παθιακάκης έφτασε σε ακόμα μια νίκη, που τον έφερε στην κορυφή.

Διαιτητές: Μαλαμάς, Δουλγεράκης, Τζαφόλιας Β.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΘΙΑΚΑΚΗΣ: Μεϊντάνης, Ασημάκης, Μπούτιβας, Κωστής, Ντρένοβα, Αγγελίνας, Ρόμπολας, Μόδεστος Τασιούδης (85′ Τσίγκος), Ιορδανίδης, Αθανασόπουλος Νικήτας (75′ Γερογιάννης), Αρβανιτάκης (80′ Γιώτης).

ΑΓΣΑ ΘΗΣ.ΕΘΝ.ΜΑΚΡΗΣ: Τσούκας, Οικονόμου, Μηναδάκης, Τσέλιος, Τασσόπουλος, Ξύδης (46′ Νικολέας), Ευαγγελίου, Γεωργάτος (60′ Μαγγίνας), Ζιάγκος, Διασίτης (60′ Δημητρίου), Νικηφοράκης.