Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Αργοναύτη Ραφήνας, 59-48 τον Τυφώνα (φωτό)

Άνετη νίκη σε βάρος του Τυφών, με 59-48, πέτυχε ο Αργοναύτης, το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό γυμναστήριο της Ραφήνας, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ.

Η νίκη αυτή είναι η πρώτη εντός έδρας για τους Ραφηνιώτες που ήταν μεν από την αρχή μπροστά στο σκορ, όμως τη διαφορά την έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο όταν έγιναν πιο αποτελεσματικοί και άρχισαν να βλέπουν το καλάθι! Μέχρι τότε κυριολεκτικά και οι δύο ομάδες τα έσπασαν, το σκορ του ημιχρόνου 22-15 νομίζουμε τα λέει όλα.

Η ομάδα του Γιαννακόπουλου “ευτύχησε” να παίζει με τον Τυφώνα, κι έτσι δεν πλήρωσε το κακό α΄ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο άστοχοι από τους ραφηνιώτες, σημείωσαν πέντε πόντους στο δεύτερο 10λεπτο και δεν απείλησαν τον Αργοναύτη σε κανένα σημείο. Όταν “γκάζωσαν” οι γηπεδούχοι, άνοιξαν τη διαφορά, για να χαλαρώσουν στο τέλος και να επικρατήσουν με σκορ 59-48.

Με αυτή του τη νίκη, την πρώτη εντός έδρας, ο Αργοναύτης φτάνει τις 3 σε 7 αγώνες, έχοντας αντιμετωπίσει μέχρι σήμερα τις κατά τεκμήριο καλύτερες ομάδες του Πρωταθλήματος και βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον.