Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για τον Αετό Πικερμίου, 3-1 τη Σταμάτα στη Ραφήνα

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με ανατροπή για τον Αετό Πικερμίου, αφού με δύο γκολ του Καραβατάκη και ένα του Μάργαρη, κατάφερε να επιβληθεί με 3-1 σε βάρος της μαχητικής Σταμάτας, για την 23η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣΑΝΑ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να μπουν από νωρίς μπροστά στο σκορ, όταν στο 3′ ο Δημητρίου με σέντρα από δεξιά βρήκε τον Σφακιανάκη, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Η Σταμάτα είχε την καθολική υπεροχή στο πρώτο 20λεπτο, με τον Αετό να δείχνει να μη μπορεί να βρει τα πατήματα του στο γήπεδο.

Κόντρα όμως στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους καλή στιγμή κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν ο Καραβατάκης στο 21′,  εκμεταλλεύτηκε μία αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-1.

Μάλιστα ο Αετός, είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν σε απ’ ευθεία χτύπημα φάουλ του Δογάνη στο 37′ η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάμαη.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την υπεροχή και κατάφεραν σε μία φάση διαρκείας στο 59΄να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μάργαρης, ο οποίος είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή, δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Μάμαη, όμως στην εξέλιξη της φάσης, μετά από σέντρα ο Καραβατάκης με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 79′ η Σταμάτα έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Μπουρτζαλιάνι αποβλήθηκε με απ ευθείας κόκκινη κάρτα.

Το τελικό 3-1 έκανε ο Μάργαρης στο 93′, όταν μετά από σέντρα του Φυτιλή από δεξιά, έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μεγάλη περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το τέλος το αγώνα είχαμε μικρής έκτασης επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, ενώ η Σταμάτα εξέφρασε παράπονα για την διαιτησία.

Το φιλμ του αγώνα

2′ Σουτ του Μανγκαλάγκιου  πέρασε άουτ

3′ Γκολ: Μετά από σέντρα του Δημητρίου, ο Σφακιανάκης με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1

4′ Σουτ του Δημητρίου Ι. πέρασε άουτ

20΄ Κεφαλιά του Μπουρτζαλιάνι απέκρουσε ο Βοτσίδης

21′ Ο Καραβατάκης εκμεταλλεύτηκε μία αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 1-1.

23′ Κεφαλιά του Σφακιανάκη απέκρουσε σε κόρνερ ο Βοτσίδης

28′ Κεφαλιά του Φαραντάκη πέρασε λίγο άουτ

37′ Δοκάρι για τον Αετό Πικερμίου σε απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Δογάνη

42′ Τετ-α-τετ του Μπουρτζαλιάνι, απέκρουσε ο Βοτσίδης

45′ Απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Ιορδανίδη, απέκρουσε με υπερένταση ο Βοτσίδης

56′ Σουτ του Σφακιανάκη πέρασε άουτ

59′ Γκολ:  Ο Μάργαρης, ο οποίος είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή, δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Μάμαη, όμως στην εξέλιξη της φάσης, μετά από σέντρα ο Καραβατάκης με κεφαλιά έκανε το 2-1.

60′ Σουτ του Δημητρίου Ι. απέκρουσε ο Βοτσίδης

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αετό Πικερμίου σε τετ-α-τετ του Καραβατάκη

79′ Η Σταμάτα έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Μπουρτζαλιάνι αποβλήθηκε με απ ευθείας κόκκινη κάρτα

88′ Σουτ του Σμυρναίου πέρασε άουτ

91′ Κεφαλιά του Καδίτη πέρασε άουτ

93′ Γκολ: Ο Μάργαρης, μετά από σέντρα του Φυτιλή από δεξιά, έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μεγάλη περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1

Διαιτήτευσαν οι Κορωνιάς, Τζαφολιας, Σπίθας

Αετός Πικερμίου: Βοτσίδης, Δημητρίου Γ., Διαμαντής, Καδίτης, Γκιντίδης (80′ Φυτιλής), Άμερ, Ραπολάρι (46′ Μάργαρης), Δογάνης, Καραβατάκης, Παναγόπουλος (85′ Φράγκος), Μαραγκουδάκης (89′ Μωισιάδης)

Σταμάτα: Μάμαης, Παπαζής, Σμυρναίος, Πέππας (67′ Μπερμπάντης), Φαραντάκης, Μπίντζος (67′ Μπόρας), Σφακιανάκης, Ιορδανίδης, Μπουρτζαλιάνι, Μανγκαλάγκιου, Δημητρίου (67′ Χαμέρης).