Επιστροφή στις νίκες για τον Αετό Πικερμίου!

Με γκολ του Ιωάννου στο πρώτο μέρος και του Καραβατάκη στο δεύτερο, ο Αετός Πικερμίου επικράτησε με 2-0 σε βάρος του ΑΟ Βουλιαγμένης, στο δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Κατηγορίας ΕΠΣΑΝΑ.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα της Βουλιαγμένης ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο κέντρο και προσπαθούσε με οργανωμένες επιθέσεις να φτάσει στα καρέ του Βοτσίδη, με τον Αετό να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Στο 22’ λεπτό είχαμε την αναγκαστική αλλαγή για τον Αετό Πικερμίου με τον Μοιρώτσο να παίρνει την θέση του Πανουσόπουλου ο οποίος δεν μπορούσε να συνεχίσει το παιχνίδι λόγω τραυματισμού.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Βουλιαγμένη έγινε στο 28’ λεπτό με τρομερό κτύπημα φάουλ του Μαντακίδη Π. που απέκρουσε με υπερένταση ο Βοτσίδης.

Ο Αετός όμως ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 35’ λεπτό, όταν ο Ζαφειρόπουλος με καταπληκτική κάθετη πάσα, βρήκε τον Ιωάννου, ο οποίος με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Παπαχριστόπουλου κάνοντας το 1-0.

Στο 42΄λεπτό, η Βουλιαγμένη είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από ασταθή απόκρουση του Βοτσίδη, ο Χαλκιάς διεκδίκησε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να την στείλει στα δίκτυα.

Στην επανάληψη η Βουλιαγμένη μπήκε πιο δυνατά, χωρίς όμως να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Βοτσίδη, ενώ ο Αετός έδωσε μέτρα στο γήπεδο και συνέχισε να κτυπά στις αντεπιθέσεις.

Στο 66’ λεπτό η ομάδα του Πικερμίου πλησίασε στο δεύτερο γκολ με ωραίο σουτ του Ζαφειρόπουλου που πέρασε άουτ, κάτι που κατάφερε να κάνει ένα λεπτό αργότερα και συγκεκριμένα στο 67’ λεπτό όταν ο Καραβατάκης εκμεταλλεύτηκε το μπέρδεμα των αμυντικών και του τερματοφύλακα, έγινε κάτοχος της μπάλας, και με πλασέ έκανε το 2-0 σε κενό τέρμα.

Παρά το εις βάρος τους σκορ οι παίκτες της Βουλιαγμένης δεν εγκατέλειψαν τον αγώνα αλλά εκτός από μία φάση με τον κεφαλιά του Παφίτη στο 76’ λεπτό που πέρασε άουτ, δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Βοτσίδη.

• Η Βουλιαγμένη διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στις αρχές του δευτέρου μέρους, σε χέρι του Κονταρίνι, με τον διαιτητή κ. Βλάχο να είναι κοντά στην φάση και να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.