Φύσηξε… Θησέας στα Σπάτα! Διπλό και με σκορ (0-3) τον ΑΟ Άρτεμις

Πιο έμπειρη ομάδα ο Θησέας, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και όντας άκρως ουσιαστικός έφυγε με μεγάλο διπλό από τα Σπάτα, επικρατώντας 0-3 του ΑΟ Άρτεμις, για την 18η αγωνιστική!

Ήταν ένα παιχνίδι όπου στο πρώτο 45λεπτο η Λούτσα ήταν καλύτερη, αλλά δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν σε γκολ. Αντίθετα, οι «Άγιοι» το πέτυχαν, πήγαν στην ανάπαυλα με το 0-2 και στην επανάληψη κυριάρχησαν με ωραίο ποδόσφαιρο, φτάνοντας και σε ένα τρίτο τέρμα.

Αυτή η σπουδαία νίκη, μάλιστα, φέρνει πλέον την ομάδα του Βλάση Χατζηαναστασίου μέσα στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα και… στο κόλπο της ανόδου. Όπως προείπαμε, ο ΑΟ Άρτεμις του Ευθύμιου Ζήκα ήταν καλύτερος στο α’ μέρος… Κόντρα στην ροή του αγώνα, ωστόσο, ο Θησέας άνοιξε το σκορ, όταν στο 13′ από εκτέλεση φάουλ του Διασίτη, ο Ευαγγελίου πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν ορισμένες καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ράσα στο 20′! Οι παίκτες της Λούτσας ζήτησαν πέναλτι σε δύο περιπτώσεις στο α’ μέρος, με κυριότερη φάση αυτή για σπρώξιμο στον Τσούκα, με τον Δραγάτη να λέει παίζετε.

Ο Θησέας παρά την πίεση που δέχτηκε επιβεβαίωσε πως διαθέτει μια εξαιρετική αμυντική γραμμή με παίκτες κλάσης όπως ο Τσέλιος κι ο Τασσόπουλος και φυσικά έναν μεγάλο γκολκίπερ τον Τσούκα… Οι «Άγιοι» από την στιγμή που κράτησαν το μηδέν και βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, ήταν δεδομένο πως με την ποιότητα που έχουν στην επίθεση θα έβρισκαν και δεύτερο γκολ.

Αυτό ήλθε στο 40′, όταν ο Γεωργάτος έκανε τρομερή κούρσα από αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ από δύσκολη γωνία πέτυχε το 0-2, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο ΑΟ Άρτεμις δεν μπόρεσε να ξεπεράσει ποτέ το σοκ του δεύτερου γκολ, με τον Θησέα στην επανάληψη να ελέγχει απόλυτα το ματς και να παίζει και όμορφο ποδόσφαιρο. Οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη τους στο 78′ όταν από εξαιρετική σέντρα του Μαγγίνα ο ικανός γκολτζής Ζιάγκος πετάχτηκε και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Από τον ΑΟ Άρτεμις φώναξαν για οφ σάιντ στην συγκεκριμένη φάση. Ο Θησέας από εκεί και πέρα έριξε ρυθμούς καθώς την Τετάρτη έχει ματς Κυπέλλου για τα προημιτελικά με τον Παλληνιακό.

filathloi_thisea_neas_makris

Στο γήπεδο των Σπάτων βρέθηκαν περίπου πενήντα φίλοι του Θησέα, οι οποίοι ακολούθησαν την ομάδα και στο τέλος έφυσαν με το χαμόγελο του νικητή και της ικανοποίησης.

Διαιτητές: Δραγάτης, Μπούξμπαουμ, Μήταρης

ΑΟ ΑΡΤΕΜΙΣ: Καρύμπας, Μπαταβάνης (55′ Αηδώνης), Καζάλας, Βετουλαδίτης (75′ Μωυσιάδης), Κολάγκι, Σαντίγκου, Ράσα, Μπρέγκου, Τσούκας, Φυτιλής, Τσουκαλάς (55′ Παπάζογλου).

ΑΓΣΑ ΘΗΣ.ΕΘΝ.ΜΑΚΡΗΣ: Τσούκας, Μηναδάκης, Μαγγίνας, Τασσόπουλος, Τσέλιος, Ευαγγελίου, Νικηφοράκης (61′ Δημητρίου), Νικολέας, Ζιάγκος, Γεωργάτος (76′ Βλασσόπουλος), Διασίτης (68′ Σοφρόνης).

Πηγή: pamebala.gr