Ήττα-μαχαιριά της Τριγλίας στη Μυτιλήνη από τον Αιολικό 2-0

Ο Αιολικός πήρε το… τρίποντο με νίκη επί της Τριγλίας Ραφήνας 2-0, κάνοντας άλμα παραμονής στη Γ’ Εθνική, παρουσία 500 φιλάθλων στον “Ταρλά”, βυθίζοντας περισσότερο τους ραφηνιώτες που πλέον ελπίζουν σε ένα θαύμα!

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε από τον Αιολικό, όταν στο 5ο λεπτό ο Λαλάς βγήκε όμορφα από τα δεξιά, σεντράροντας στην καρδιά της περιοχής αλλά ο Ποτουρίδης δεν πρόλαβε να κάνει επαφή με την μπάλα. Στο 8′ η
Τριγλία απάντησε με ενα μακρινό σουτ του Ινγκλαντίν που έφυγε άουτ.

Στο 10′ ο Αιολικός απείλησε ξανά σε εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη, με τον Μπουρού από τη μικρή περιοχή να στέλνει την μπάλα άουτ. Ακολούθησε παιχνίδι λαθών και από τις δύο ομάδες, που για αρκετά λεπτά δεν έβγαλαν κάποια αξιόλογη φάση. Στο 19′ ο Ποτουρίδης λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά τον πρόλαβε ο Μακρής παραχωρώντας κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Καπταγιάννης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Η Τριγλία έχασε κλασική ευκαιρία στο 25ο λεπτό, όταν ο Αμπντουραχμάνι απέφυγε τον Λαλά, αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ζαχαρή.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Αιολικός βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, αλλά ο Ποτουρίδη πλάσαρε άουτ (26′). Στο 36′ ο Λαμπράκης είχε μια εξαιρετική έμπνευση, σουτάροντας από τη γωνία της περιοχής, με την μπάλα να τραντάζει τη συμβολή των δοκών.

Στην επανάληψη, η πρώτη ευκαιρία ανήκε στον Αιολικό, σε εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη που πέρασε άουτ (49′). Στο 50′ ο Μπουρούς ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του μέσα στην περιοχή, ενώ πήγαινε να σουτάρει έχοντας στο έλεος του τον Ιωσήπου, αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο ματς. Στο 53′ ο Βουτσιώτης εκτέλεσε επικίνδυνα φάουλ αλλά οι παίκτες της Τριγλίας δεν το εκμεταλλεύτηκε. Στο 66′ από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής της Τριγλίας αλλά Νυφαδόπουλος και Μπουρούς δεν μπόρεσαν να τη σπρώξουν στα δίχτυα.

Στο 68′ όμως ήρθε το 1-0, όταν ο Κριπιντίρης άνοιξε την μπάλα στα δεξιά, ο Λαμπράκης επιτάχυνε και σέντραρε παράλληλα με τον Ποτουρίδη να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 78ο Μπουρούς έκανε μαγική ενέργεια αλλά νικήθηκε στο πλασέ από τον Ιωσήπου).

Στο 79′ ο Λαμπράκης ανατράπηκε καθαρά μέσα στην περιοχή και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μπουρούς, στέλνοντας από την άλλη πλευρά τον τερματοφύλακα. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Διακορώνας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις ο Μπουρούς είχε σουτ από κοντά πάνω στα σώματα και στην προσπάθεια των αμυντικών να αποκρούσουν η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Κ. Ψυρόπουλος): Ζαχαρής, Λαλάς, Κρητικός, Τάχιας, Καπταγιάννης, Κριπιντίρης (87′ Παλαμουτσής), Μιχαλάκης (59′ Νυφαδόπουλος), Παληγεώργος (89′ Κουτσούμπας), Ποτουρίδης (75′ Διακορώνας), Μπουρούς, Λαμπράκης

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Ανδρ. Ντερτινής): Ιωσήπου, Σολδάτος, Τσάγκαρης, Μακρής, Νικολακόπουλος (70′ Ζαφειρόπουλος), Κότσι (65′ λ. τρ. Μαραθωνίτης), Ινγκλαντίν, Κατσαβριάς (78′ Βατίστας), Αμπντουραχμάνι, Ντάφλας, Βουτσιώτης (79′ Κογιός).