Καλύτερος ο Αετός Πικερμίου, 2-0 τον Θησέα Ν.Μ. στο γειτονικό ντέρμπι

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι που τα είχα όλα: πάθος, ένταση, φάσεις, γκρίνια και μουρμούρα για τις αποφάσεις του διαιτητή, ο Αετός Πικερμίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο γειτονικό ντέρμπι, αφού επικράτησε 2-0 του Θησέα Νέας Μάκρης.

Ήταν άλλη μια καλή εμφάνιση της ομάδας του Κ. Τσίχλη απέναντι σε βαθμολογικά καλύτερες ομάδες. Τοχει φαίνεται ο Αετός όταν παίζει με τους πρωτοπόρους να τα δίνει όλα! Και στον πρώτο γύρο να θυμίσουμε ο Θησέας δεν είχε καταφέρει να κερδίσει τον αντίπαλό του (0-0).

Στο σημερινό ματς, παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν το φαβορί και οι γηπεδούχοι το… αουτσάϊντερ, στον αγωνιστικό χώρο τα πράγματα εξελίχθηκαν αλλιώς. Στο πρώτο 45λεπτο, πιο “ομάδα” ήταν ο Αετός ,πιο ψυχωμένος, πιο αποφασιστικός κυνήγησε περισσότερο τη νίκη απέναντι σε ένα νωθρό Θησέα, ασύνδετο, χωρίς νεύρο, με λανθασμένες μεταβιβάσεις, με κομμένη την ομάδα στα δύο, δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Βοτσίδη.

Η πρώτη φάση έγινε στο 9΄με κεφαλιά του Ιωάννου. Στο 24΄ο Σερμαγιάς επιχείρησε σουτ το οποίο απέκρουσε ο πολύ καλός Τσούκας, ενώ δύο λεπτά αργότερα σε μια υπέροχη διαγώνια μπαλιά του Μουλλάκη, ο Ιωάννου σούταρε χλιαρά πάνω στο γκολκήπερ. Στο 40΄ ο Μαγγίνας σούταρε δυνατά σε στημένη φάση, χωρίς αποτέλεσμα ακι στο 43 κεφαλιά-ψαράκι του Φρίγγη πέρασε λίγο άουτ η μπάλα. Αυτή και η τελευταία φάση στο “στείρο” από τέρματα πρώτο ημίχρονο. Στο ίδιο διάστημα ο Θησέας δεν έβγαλε τη μεγάλη φάση, ενώ προσπαθούσε να γίνει απειλητικός μόνο από στημένα.

Στην επανάληψη ο Αετός είχε την τύχη να προηγηθεί νωρίς. Μόλις στο δεύτερο λεπτό, δηλαδή στο 47΄. Συγκεκριμένα μετά από ένα κόρνερ όπου ο παίκτης του Θησέα που πήγε να το εκτελέσει γλίστρησε κι από αυτή την στραβοκλωτσιά, αλλά και την αδράνεια του Μηναδάκη, βγήκαν στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, έφυγε από δεξιά ταχύτατα ο Ιωάννου έβγαλε παράλληλα στον Φρίγγη κι εκείνος πλάσαρε τον Τσούκα κάνοντας το 1-0.

Κι ενώ ο Βλάσσης Χατζηαναστασίου μέχρι το 57΄είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές για την ομάδα του και προσπαθούσε να συνεφέρει τους παίκτες του που ήταν φανερό ότι βρισκόντουσαν εκτός ρυθμού του αγώνα, συμμαζεύοντας κάπως τα πράγματα στον χώρο του κέντρου αλλά και με εσωτερικές αλλαγές, εντούτοις ο Αετός έδειχνε πως είναι πιο κοντά στο 2-0.

Στου 50΄σουτ του Ζιάγκου έφυγε άουτ. Στο 58΄επικίνδυνο κόρνερ του Μουλλάκη έδιωξε ο Τσούκας, η μπάλα μπορεί να βρήκε και το δοκάρι έως ότου απομακρυνθεί ο κίνδυνος για την εστία του. Στο 76΄ο Αετός πλησίασε στον διπλασιασμό των τερμάτων του αλλά ο Καραβατάκης δεν τελείωσε ιδανικά τη φάση, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τσούκας έδιωξε σε κόρνερ μακρινό σουτ του Μουλλάκη.

Ο Θησέας θα μπορούσε να αποφύγει αν μη τι άλλο την ήττα αν ο Γεωργάτος σε δύο φάσεις ήταν πιο αποτελεσματικός. Ειδικά στο 81΄όταν έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία όντας σε εξαιρετική θέση για γκολ σούταρε ψηλά άουτ. Επίσης στο 89΄αλλά μια κλασσική ευκαιρία από τον ίδιο παίκτη και δεν πέτυχε την ισοφάριση.

Μοιραία λοιπόν οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σιγούρεψαν τους τρεις βαθμούς της νίκης στο 90΄όταν από προσπάθεια του ο Ρακιπλάρι και σουτ στο δοκάρι, ο Άγγελος Κονταρίνης πήρε το “ριμπάουντ” και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Θησέας πίεσε χωρίς να κάνει φάση.

Σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο το αποτέλεσμα. Μπορεί ο Θησέας με τις αλλαγές να ανέβασε την αποδοσή του στην επανάληψη αλλά γενικά κινήθηκε σε ρηχά νερά, σε αντίθεση με τους παθιασμένους παίκτες του Αετού που τα έδωσαν όλα. Ήταν επικίνδυνοι επιθετικά με τους έμπειρους Ιωάννου και Μουλλάκη, τον εξαιρετικό Καραβατάκη, τους πολύ καλούς Κονταρίνη, Αρβανιτίδη και Γκιντίδη και παθιασμένους τους αμυντικούς. Δεν υστέρησε κανείς από τον Αετό.

Ο Θησέας λίγα πράγματα απογοήτευσε τους φίλους του που ήρθαν στο δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας με καλό καιρό να ενισχύσουν την ομάδα τους. Με παράπονα και από τις δύο ομάδες η διαιτησία του Ε. Χαρισμανίδη για τις φάσεις του 11΄όταν βρέθηκε στο έδαφος ο Μουλλάκης, και στο 31΄για χέρι σε παίκτη του Αετού. Βοηθοί ήταν οι Βιτσεντζάτος και Κυριακόπουλος.

Αετός Πικερμίου (Κώστας Τσίχλης): Βοτσίδης, Τσαγκαράτος, Σερμαγιάς, Φρίγγης, Αλ. Κονταρίνης, Γκιντίδης, Άγγ. Κονταρίνης (91΄Κιλιμτζίδης), Αρβανιτίδης, Καραβατάκης (89΄Ρακιπλάρι), Μουλλάκης (85΄Καλογραιάκης), Ιωάννου.

Θησέας Νέας Μάκρης (Βλάσσης Χατζηαναστασίου): Τσούκας, Μηναδάκης )48΄Διασύτης), Μαγγίνας (57΄Μαγκουσοχατζάκης), Τασσόπουλος, Μαντόπουλος (46΄Ξύδης), Ευαγγελίου, Νικηφοράκης, Νικολέας, Ζιάγκος, Γεωργάτος, Δημητρίου.