Κύπελλο Ερασιτεχνών: Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση η Ατλαντίδα (1-3)

Στην 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πέρασε η Ατλαντίδα που έκανε επική ανατροπή στην Αργολίδα!

Η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ, με τρομερό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 1-3 του Αργοναύτη Νέας Κίου μέσα στο ΔΑΚ Άργους και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης όπου εκεί θα αντιμετωπίσει την Ένωση Πανασπροπυργιακού Δόξα.

Η Κυπελλούχος ΕΠΣΑΝΑ μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ από το γκολ-πέναλτι του Καπλατζη Π. στο 25′. Στην επανάληψη είδαμε μια… άλλη Ατλαντίδα, μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και σαρωτική, μετά -και- τις κινήσεις του Βαγγέλη Χαντέ από τον πάγκο. Οι Ανθουσιώτες ισοφάρισαν με πέναλτι του Χρυσάφη στο 60′, ενώ ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70′ έκανε το 1-2! Η μεγάλη πρόκριση κλειδώθηκε στο 85′ όταν ο εκ των κορυφαίων του αγώνα Αστέριος Καλιαμπάκας με τρομερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Η Ατλαντίδα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω άδικης αποβολής του Κουλίρα στο 90′ με δεύτερη κίτρινη.

Μουδιασμένο πρώτο ημίχρονο για Ατλαντίδα

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αργοναύτης ήταν η ομάδα που διάβασε καλύτερα το παιχνίδι και με γεμάτο κέντρο κατάφερε να μπλοκάρει την Ατλαντίδα, χτυπώντας την στην κόντρα. Στο 5′ χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με πλασέ του Δριμούρα τον οποίο σταμάτησε με δύσκολη επέμβαση ο Φυλακτός, ενώ στην επαναφορά ο Ρέτζιο σούταρε άουτ. Οι Ανθουσιώτες που προσπάθησαν να αναπτυχθούν από τα πλάγια αλλά δεν τα κατάφεραν αφού τους έλειπε η τελική πάσα, απείλησαν με εκτέλεση κόρνερ του Χρυσάφη όπου η μπάλα κτύπησε στην εξωτερική μεριά του δοκαριού (20′). Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης δοκίμασε τα πόδια του από μακριά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 25′ δημιουργήθηκε ρήγμα στα δεξιά της άμυνας της Ατλαντίδας με τον Πάππά να μαρκάρει τον Μέτζια μέσα στην περιοχή και τον διαιτητή Τζαγκαράκη να βλέπει πέναλτι. Ο Καπλατζής Π. Από τα 11 βήματα νίκησε τον Φυλακτό και έκανε το 1-0. Ο Αργοναύτης στο 28′ είχε καλή στιγμή για δεύτερο γκολ με σουτ άουτ του Δριμούρα, ενώ στο 30′ η Ατλαντίδα έχασε σημαντική ευκαιρία με σουτ Καλιαμπάκα, όπου ο Μπραϊμλάρι έβγαλε.

Άλλη Ατλαντίδα και μεγάλη ανατροπή!

Στην επανάληψη η Ατλαντίδα εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στον αγωνιστικό χώρο, με την αλλαγή του συστήματος από τον Βαγγέλη Χαντέ και την εισοδο του Πανόπουλου να είναι απόλυτα εύστοχες κινήσεις. Οι Ανθουσιώτες πίεσαν ψηλά, είχαν την κυκλοφορία και έδειχναν απηλητικοί. Στο 48′ μάλιστα σκόραραν με κεφαλιά του Καλιαμπάκα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ από τον επόπτη (φάση οριακή). Τέσσερα λεπτά μετά η άκρως πιεστική Ατλαντίδα είχε φάουλ του Χρυσάφη όπου ο Μπραϊμλάρι είπε όχι, ενώ στο 55′ ο Καλιαμπάκας έχασε μοναδική ευκαιρία (τετ-α-τετ) με πλασέ άουτ. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς στο 60′ όταν ο Καλιαμπάκας κέρδισε έξυπνα πέναλτι για σπρώξιμο από τον Καπλατζή Χ., με τον Χρυσάφη να είναι εύστοχος για τυ 1-1. Η Ατλαντίδα σε εκείνο το σημείο ήταν ασταμάτητη με ωραίο ποδόσφαιρο και έχοντας το μομέντουμ έμοιαζε θέμα χρόνου η ολική ανατροπή! Αυτό επήλθε στο 70′, όταν οι Ανθουσιώτες έκρυψαν την μπάλα από αριστερά, ο Καλιαμπάκας πάτησε στον Χρυσάφη κι αυτός με άπιαστο αριστερό σουτ έκανε το 1-2 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Δύο λεπτά μετά η Ατλαντίδα είχε ευκαιρία και για τρίτο γκολ αλλά ο Κούτρος σταματήθηκε από τον Μπραϊμλάρι. Ο Αργοναύτης, που ήταν στριμογμένος στα σχοινιά, είχε καλή στιγμή (μοναδική στο β’ μέρος) με σουτ του Δριμούρα τον οποίο σταμάτησε με δύσκολη επέμβαση ο Φυλακτός, αλλά η Ατλαντίδα με άριστη συμπεριφορά αμυντικά κρατούσε εύκολα το προβάδισμα. Μάλιστα στο 85′ ο Αστέριος Καλιαμπάκας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της μεγάλης ανατροπής και με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Η Ατλαντίδα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω άδικης αποβολής του Κουλίρα στο 90′ με δεύτερη κίτρινη…

Διαιτητές: Τζαγκαράκης, Ζούλης, Θανόπουλος (Αχαΐας)

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ: Μπραϊμλάρι, Διαμαντής, Τσουρνίδης (79′ Βασιλειάδης), Καπλατζής Χ., Μπούκουρης, Μουσταφά, Λέτζιο (65′ Χατζόπουλος), Καπλατζής Π., Δριμούρας, Μακρίδης, Μέτζια (87′ Μακαρατζής).

ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ: Φυλακτός, Παππάς (74′ Τσιτοφώτος), Πλατέλλας, Κουλίρα, Κολοτούρος, Μπούμπας, Κόντι (88′ Σιούτης), Μαλάι (46′ Πανόπουλος), Καλιαμπάκας, Χρυσάφης, Κούτρος.

Πηγή: pamebala.gr