Κύπελλο: Λύγισε στην διαδικασία των πέναλτι η Θύελλα Ραφήνας

Αν και είχε όλες τις προϋποθέσεις με το μέρος της για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, η Θύελλα Ραφήνας τελικώς ηττήθηκε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι από τον Παναρκαδικό, στο γήπεδο του Κιάτου, και το ταξίδι της στον θεσμό τελείωσε εδώ.

Οι «λιγνιτωρύχοι» είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα από το 26ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λυμπερόπουλος, όμως αν και είχαν την απόλυτη υπεροχή δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν. Οι Αρκάδες αμύνθηκαν σωστά και κράτησαν το 0-0 ως το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση η Θύελλα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 94’ με τον Αράπη και εκεί που έδειχνε ότι κρατάει την πρόκριση στα χέρια της, δέχθηκε την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα από τον Γιουκούδη, στην εκπνοή του πρώτου μέρους της παράτασης.

Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο τερματοφύλακας του Παναρκαδικού Αλέν Χότζιτς μετατράπηκε σε ήρωα, αφού έπιασε τρία πέναλτι παικτών της Θύελλας, ενώ ο Πάντος έπιασε ένα και άλλο ένα παίκτη του Παναρκαδικού πήγε δοκάρι.

Διαιτήτευσαν οι Ρούσσος, Τριαντάφυλλος, Σάνος.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦ.: Πάντος, Ντόσκας, Φύτρος, Σουλτανίδης (76’ Σένε-111’ Παπατσαράκης), Σωτηριάδης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Αράπης, Μανουσάκης (83’ Καραπάνος), Δημητρίου, Ζέκιο.
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Χότζιτς, Λυμπερόπουλος, Μπούρας, Μπαξεβάνου, Νάνος, Κυριακόπουλος (88’ Καπετάνος), Ευαγγέλου, Καλογερόπουλος, Νάτσης (83’ Τσιόλι), Καδάς, Συριγγέλας (91’ Γιουκούδης).

Πηγή: epsanastisentra.blogspot.gr