Ματσάρα στη Ραφήνα: Αετός Πικερμίου – Γέρακας 2-2

Ισόπαλος με σκορ 2-2 έληξε ο αγώνας ανάμεσα στον Αετό Πικερμίου και τον Γέρακα που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο Δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣΑΝΑ.

Παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ η ομάδα του Αετού δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης αφού ο Γέρακας κατάφερε και τις δύο φορές να ισοφαρίσει, ενώ οι Πικερμιώτες τελείωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες αφού στο δεύτερο μέρος αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα οι Κονταρίνης και Καλογραιάκης.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Πικερμίου ήταν καλύτερη και κατάφερε στο 25’ λεπτό να προηγηθεί όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαφειρόπουλου, ο Αρβανιτίδης έστειλε με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Φελέσκουρα κάνοντας το 1-0.

Ο Γέρακας ανέβασε την απόδοση του στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους και ευτύχισε να ισοφαρίσει σε 1-1 λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με αυτογκόλ του Γκιντίδη στο 42’ λεπτό.

Στην επανάληψη παίχθηκε καλύτερο ποδόσφαιρό με τον Αετό Πικερμίου να έχει την πρώτη καλή στιγμή του στο 53’ λεπτό με σουτ του Καραβατάκη που πέρασε άουτ, ενώ ο Γέρακας είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο 55’ λεπτό με κεφαλιά του Δημητριάδη που πέρασε άουτ και στο 59’ λεπτό όταν σε αντεπίθεση ο Δριλάκης βγήκε τετ-α-τετ με τον Βοτσίδη, με τον δεύτερο να επιχειρεί καταπληκτική έξοδο και να μαζεύει την μπάλα μπροστά από τα πόδια του επιθετικού του Γέρακα.

Ο Αετός προηγήθηκε για δεύτερη φορά στο σκορ στο 65’ λεπτό όταν πάλι από κτύπημα φάουλ του Ζαφειρόπουλου, η μπάλα στρώθηκε στον Καλογραιάκη, που με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1.

Στο 75’ λεπτό ο Αετός Πικερμίου έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Κονταρίνης δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ισοφάριση για την ομάδα του Γέρακα ήρθε στο 83’ λεπτό όταν μετά από αντεπίθεση ο Δριλάκης βρέθηκε απέναντι στον Βοτσίδη και με πλασέ έκανε το 2-2.

Οι παίκτες του Αετού διαμαρτυρήθηκαν για χέρι με αποτέλεσμα ο Καλογραιάκης να δεχθεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Πικερμίου να τελειώσει το ματς με 9 παίκτες.

Ο Γέρακας θα μπορούσε να κάνει την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα και να φύγει με τους τρεις βαθμούς αλλά ο Μπερέτης δεν κατάφερε σε σουτ που επιχείρησε να σημαδέψει σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Διαιτητές: Ζαχαρόπουλος, με βοηθούς τους Τσαλίκογλου και Κάλλη

Αετός Πικερμίου: Βοτσίδης, Τσαγκαράτος, Κονταρίνης Α-Α, Γκούτσιας, Καλογραιάκης, Γκιντίδης, Κιλιμιτζίδης (58’ Μουλλάκης), Αρβανιτίδης (85’ λ.τ Σερμαγιάς), Καραβατάκης (75’ Κονταρίνης Α-Κ), Ζαφειρόπουλος, Ιωάννου

Γέρακας: Φελέσκουρας, Κωσταρέλης (58’ Πατρινός), Ζούρας, Καλούδης, Καρλατήρας, Παπαβασιλείου, Μπερέτης, Δημητριάδης, Παναγόπουλος (69’ Μίαρης), Δριλάκης, Δελάρδας