Μέγας είσαι Τσιτσιπά! Προκρίθηκε στον τελικό του «Rogers Cup» & προκαλεί ντελίριο ενθουσιασμού στους έλληνες

Την παραμονή των 20ων γενεθλίων του κέρδισε για 4η φορα στο ίδιο τουρνουά αθλητή του Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης και προκρίθηκε στον τελικό του Rogers Cup στο Τορόντο του Καναδά.

Ο Στέφανος έχασε το πρώτο σετ, ισοφάρισε και παρόλο που ο αντίπαλος του είχε ματς πόιντ άντεξε και πήρε μια ακόμη απίστευτη νίκη!

Μπορούμε μόνο να τον θαυμάζουμε και να τον καμαρώνουμε για όσα κάνει μέσα στα κορτ. Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε πανάξια πρόκριση στον τελικό του «Rogers Cup», επικρατώντας –με ανατροπή-του Κέβιν Άντερσον, νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη [με το 7-6 (4) 4-6 6-7 (7)], ανήμερα των 20ων γενεθλίων του!

Οι εξέδρες του γηπέδου στο Τορόντο όπου και αγωνίστηκε είχαν και πάλι πολλές ελληνικές σημαίες και ο τελευταίος πόντος του Τσιτσιπά έφερε την «έκρηξη» του κόσμου.

Ο ημιτελικός ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη, με τον Τσιτσιπά να χάνει το πρώτο σετ στο τάι-μπρέικ με 7-6(4). Στο δεύτερο σετ ο 20χρονος Έλληνας τενίστας, νο 27στον κόσμο, «έσπασε» μία φορά το σερβίς του 32χρονου Νοτιοαφρικανού, προηγήθηκε 3-1 και στο τέλος το πήρε με 6-4.

Πόντο με πόντο πήγε και το τρίτο σετ, που κρίθηκε και αυτό στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς εμφανίστηκε ήρεμος και ψύχραιμος στις δύσκολες στιγμές, και τελικά νίκησε με 7-6(7), ολοκληρώνοντας τον αγώνα μετά από 2 ώρες και 51 λεπτά. Έτσι θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα του σε έναν τελικό masters 1000.

Θυμίζουμε πως στην εκπληκτική διαδρομή του στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής απέκλεισε τέσσερις τενίστες που βρίσκονται πιο πάνω από αυτόν στην παγκόσμια κατάταξη, οι τρεις μάλιστα στο «top-10» (σ.σ. Τιέμ, Τζόκοβιτς, Ζβέρεφ και Άντερσον). Με την επιτυχία του αυτή, ο Έλληνας τενίστας θα μπει στην πρώτη 15άδα της παγκόσμιας κατάταξης!