Νέοι: Με Βεντούρα η Μικτή ΕΠΣΑΝΑ νίκησε 3-2 την Αθήνα

Με σπουδαία εμφάνιση η Μικτή Νέων της ΕΠΣΑΝΑ και με τον Βεντούρα της Τριγλίας στη σύνθεσή της νίκησε 3-2 την αντίστοιχη ομάδα της Αθήνας στο μπαράζ του Κορυδαλλού (ΔΑΚ) και πέρασε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει πλέον την Αχαΐα στις 1 Μαρτίου!

Το συγκρότημα του Γιάννη Μαγγίνα και του Γιώργου Φαράκου, πραγματοποίησε εξαιρετικη εμφάνιση και ουσιαστικά κυριάρχησε σε όλο το παιχνίδι, παίζοντας… μπαλάρα μέχρι το 70′, όπου το σκορ ήταν 3-1. Η Αθήνα, που κατέβηκε με όλα της τα όπλα και με παιδιά των ΠΑΕ, προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο 20λεπτο όπου τα επαιξε όλα για όλα, αλλά η Ανατολική Αττική ήταν άριστα στημένη τακτικά, έκανε σχεδόν το τέλειο παιχνίδι και απέδειξε πως αυτή η φουρνιά είναι για μεγάλα πράγματα. Για πολύ μεγάλα πράγματα!

neoi_epsana_b

Ας τα πάρουμε από την αρχή, κι αν η… καλή μέρα από το πρωί φαίνεται αυτό επιβεβαιώθηκε και στην περίπτωση της ΕΠΣΑΝΑ. Η Ανατολική Αττική άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό με κεφαλιά του Τσιμπόκα, ενώ έχασε πολλές ευκαιρίες παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και για άλλα τέρματα. Η Αθήνα ήταν εκείνη που κατάφερε, ωστόσο, να ισοφαρίσει στο 30′ με πλασέ του Πατρινού, με την ΕΠΣΑΝΑ να παίρνει προδάδισμα εκ νέου στο 43′, όταν ο Τσιμπόκας (δεύτερο προσωπικό γκολ) με κεφαλιά, από ασίστ του Ντούλου, έκανε το 2-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη, με την ΕΠΣΑΝΑ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι με σωστή ανασταλτική λειτουργία και άψογη ανάπτυξη. Τα παιδιά του Μαγγίνα έχασαν δύο – τρεις καλές ευκαιρίες, πριν ο Ντούλος στο 58′ πετύχει το 3-1 με τρομερή ατομική προσπάθεια (πέρασε τον αντίπαλο του και πλάσαρε με το αριστερό). Από εκεί και πέρα η Αθήνα τα έπαιξε όλα για όλα, πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο κυρίως αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 με τον Κούτσια στο 85′.

Διαιτητές: Δημητρόπουλος, Οικονόμου, Σαββόγλου

ΜΙΚΤΗ ΝΕΩΝ ΕΠΣΑΝΑ: Διαμαντίδης (87′ λ.τρ. Καραγιαννάκης), Κασιόλας, Μπαλωμένος, Γεωργάς, Μάνδαλος, Πιζάνιας, Ντούλος, Μιχελής, Τσιμπόκας (80′ Δρούγκας), Αναστόπουλος, Βεντούρας (69′ Παπανδρέου).

ΜΙΚΤΗ ΝΕΩΝ ΑΘΗΝΑΣ: Λαμπαδάριος, Χατζής, Κανέλλος (40′ Κούτσιας), Σεμερτζάκης, Καραβίδας, Κάτσης (67′ Αντωνόπουλος), Σκαραμάγκος, Καστόρης, Πατρινός, Αναγνώστου, Αναγνώστου, Σαμαράς.