Παράσταση για ένα ρόλο στη Ραφήνα, 90-72 ο Αργοναύτης τον Προμηθέα (φωτό)

Εύκολο βράδυ είχε ο Αργοναύτης απέναντι στον Προμηθέα, στο κλειστό γήπεδο της Ραφήνας, αφού κατάφερε να επικρατήσει με 90-72!

Το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους γηπεδούχους “αφεντικά” στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Aν εξαιρέσει κανείς την πρώτη περίοδο όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά στο σκορ, από κει πέρα οι παίκτες του Αργοναύτη πάτησαν γκάζι κι έγιναν άφαντοι!

Το επί μέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 29-6 για να κλείσει συνολικά το ημίχρονο με νταμπλ σκορ 52-26! Σ αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό άνοιξαν τη διαφορά, ενώ έμπαιναν και τα σουτ από μακρινή απόσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι μπήκαν με τη φόρα του +26 και ως το τέλος κράτησαν μια διαφορά που κυμαινόταν γύρω στους 20 πόντους. Το παιχνίδι “άνοιξε” προς το τέλος όπου ο Γιαννακόπουλος χρησιμοποίησε τους αναπληρωματικούς.

Έτσι ο Αργοναύτης πέτυχε χαλαρά την πέμπτη του νίκη και ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον.