Θησέας Ν.Μ: Και ξανά προς την… άνοδο τραβά!

Γερά στο κόλπο της ανόδου παραμένει ο Θησέας, ο οποίος την Κυριακή (12/2) επικράτησε 1-0 του Διόνυσου στην Αγία Μαρίνα για την 21η αγωνιστική και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Η ομάδα του Βλάση Χατζηαναστασίου, ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου, σκόραρε νωρίς με τον Γεωργάτο, ενώ είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα τέρματα. Της έλειψε ωστόσο το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, ενώ στην επανάληψη είχε και δύο δοκάρια.

Ας τα πάρουμε από την αρχή σε ένα ματς που ο Διόνυσος παρατάχθηκε αμυντικά, με στόχο να κρατήσει το μηδέν. Οι φιλοξενούμενοι έμπαιναν δυνατά στις φάσεις, το πάλεψαν αρκετά, αλλά οι «Άγιοι» βρήκαν τρόπο να ανοίξουν το σκορ στο 15′, όταν από μπαλιά του Νικηφοράκη ο Γεωργάτος με πλασέ έκανε το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Θησέας κυριάρχησε και στην επανάληψη, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις με αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια, ένα με τον Μαγκουσοχατζάκη κι άλλο ένα σε φάση διαρκείας, σε αναμπουμπούλα. Οι γηπεδούχοι είχαν και τρία χαμένα τετ-α-τετ με Ζιάγκο και Δημητρίου, με τον τελευταίο μάλιστα να περνά και τον γκολκίπερ και να πλασάρει άουτ. Μ’ αυτά και μ’ αυτά το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, σε ένα παιχνίδι που ήταν επιθετικός μονόλογος για τον Θησέα.

Διαιτητές: Τρίγαζης, Τσέλιος, Βλαχόπουλος

ΑΓΣΑ ΘΗΣ.ΕΘΝ.ΜΑΚΡΗΣ: Τσούκας, Μηναδάκης, Μαγγίνας (46′ Νικολέας), Τασσόπουλος, Μαντόπουλος, Ευαγγελίου, Νικηφοράκης (70′ Διασύτης), Οικονόμου, Ζοάγκος, Γεωργάτος (65′ Μαγκουσοχατζάκης), Δημητρίου.