Το ‘ θελε περισσότερο ο Παθιακάκης – Φωνάζει ο Αετός Πικερμίου (βίντεο)

Την άνοδο του στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣΑΝΑ εξασφάλισε ο Παθιακάκης, αφού επικράτησε με 3-0 σε βάρος του Αετού Πικερμίου στο δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν αυτοί που «καιγόντουσαν» για τη νίκη, όμως ο Αετός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, χάνοντας μάλιστα την πρώτη , τριπλή ευκαιρία, μόλις στο 3΄λεπτό με τους Καραβατάκη, Ιωάννου και Μουλλάκη, να μη καταφέρνουν να νικήσουν τον Παπαδόπουλο.

Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά ο Παθιακάκης κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο 18’ λεπτό έχασε την πρώτη του σημαντική ευκαιρία με τον Ιορδανίδη, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Βοτσίδη αλλά ο τερματοφύλακας τον γηπεδούχων έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα των Πικερμιωτών με μακρινές μπαλιές, χωρίς όμως να καταφέρνουν να γίνουν απειλητικοί.

Αντίθετα ο Αετός είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Ιωάννου στο 34’ λεπτό, το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παθιακάκης έγινε πιο απειλητικός και κατάφερε στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Αετού στο 56’ να κερδίσει πέναλτι με τον Ιορδανίδη, ο οποίος ανέλαβε να το κτυπήσει κάνοντας στο 57’ το 1-0.

Για την φάση του πέναλτι υπήρξαν έντονες αντιδράσεις τόσο από τους ποδοσφαιριστές, όσο και από τον πάγκο των Πικερμιωτών.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Αετός έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Γκιντίδη με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.

Το 2-0 για τον Παθιακάκη έκανε ένας παλιός γνώριμος, ο πρώην παίκτης της Θύελλας Ραφήνας, Νικήτας Αθανασόπουλος στο 69’ λεπτό, όταν βρέθηκε μετά από μακρινή μπαλιά απέναντι στον Βοτσίδη και με υποδειγματικό πλασέ «κρέμασε» τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Το τελικό 3-0 έγινε από τον ΓερογιάννηΒ. στο 81’ λεπτό με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Μετά το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την διαιτησία, ενώ οι παίκτες του Παθιακάκη πανηγύρισαν έξαλα την νίκη που τους εξασφάλισε την άνοδο στην Α’ Κατηγορία.

Διαιτητές: Μανιώτης, Τζαφολιάς, Χοικας

Αετός Πικερμίου: Βοτσίδης, Μοιρώτσος, Κονταρίνης Αλ. (90’ Μποζίνης), Γκούτσιας, Κονταρίνης Αγγ., Γκιντίδης, Παναγόπουλος, Αρβανιτίδης, Καραβατάκης (92’ Κοντούλης), Μουλλάκης, Ιωάννου (81’ Καλογραιάκης)

Παθιακάκης: Παπαδόπουλος, Ασημάκης, Μπουτιβας (46’ Τσίγκος), Κωστής, Τασιούδης, Φωτίκας, Αθανασόπουλος, Ρόμπολας, Ιορδανίδης (65′ Γερογιάννης Δ.) , Γιώτης, Αρβανιτάκης (83’ Γερογιάννης Β.)