Τριγλία-Θύελλα 1-2! Το πήρε αυτός που το ήθελε περισσότερο

Άλλο ένα δυνατό ντέρμπι μεταξύ Τριγλίας και Θύελλας παρακολουθήσαμε χθες στο γήπεδο της Ραφήνας. Κέρδισε αυτός που είχε περισσότερο πάθος κι αυτός που το ήθελε περισσότερο.

Δεν είδαμε καλό θέαμα από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Σταύρου Ηλιόπουλου ήταν εκτός… ελέγχου, δέχθηκαν και το γκολ με διαμαρτυρίες που συνεχίστηκαν για πολύ ώρα και βγήκαν εκτός αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν δυνατά, ψυχωμένα, έβγαζαν πάθος και έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη. Ούτε η αποβολή του Μανουσάκη τους επηρέασε στο 72΄, ούτε η αποβολή του προπονητή τους από τον πάγκο.

Από την άλλη η Τριγλία, είχε την τύχη να προηγηθεί σχετικά νωρίς στο ματς, κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αποδιοργανώσει τους Λιγνιτωρύχους κι έτσι οι κιτρινόμαυροι να πάνε στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με 1-0 σκορ. Στην επανάληψη δεν μπήκαν στο παιχνίδι, δεν εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι έπαιζαν κάποια στιγμή με παίκτη παραπάνω, δεν έβγαλαν φάσεις, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ μετά την ισοφάριση και μοιραία έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι.

Μπάλα δεν είδαμε είναι η αλήθεια από καμία ομάδα, ούτε στο πρώτο, ούτε στο δεύτερο 45λεπτο. Κυριάρχησαν τα νεύρα, οι εντάσεις, οι κόντρες, οι γκρίνιες και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Τα δύο γκολ προήλθαν από λάθη και ένα από μια καλή επίθεση των παικτών της Θύελλας.

Παρότι ο διαιτητής Ντουμιτρέσκου (Συνδέσμου Πειραιά) δεν ήταν και ο πιο κατάλληλος για ένα τέτοιο ματς, μοίρασε τόσες πολλές κάρτες (κάποια στιγμή χάσαμε το μέτρημα!), που ήταν θέμα χρόνου, να μείνουν και οι δύο ομάδες με παίκτη λιγότερο. Λογικό μεν, διότι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ξέφυγε πολλές φορές από τα πολλά σκληρά φάουλ και τις συνεχείς διαμαρτυρίες, όμως έχασε τον έλεγχο του αγώνα και εκνεύρισε τους ποδοσφαιριστές και συνέβαλλε στην “αναρχία” που επικράτησε στο ματς.

Όσον αφορά τις δύο αμφισβητούμενες φάσεις: Στην πρώτη περίπτωση, ο επιτιθέμενος παίκτης της Τριγλίας παίρνει τη μπάλα από αντίπαλο, συνεπώς ορθώς έπραξε και δεν υπολόγισε τον βοηθό που σήκωσε την σημαία για οφσάιτ, η φάση συνεχίστηκε κι έγινε η ανατροπή μέσα στην περιοχή. Απόλυτα σωστός και στο πέναλτι. Τρανή απόδειξη το βίντεο, αλλά και τα λόγια του Στ. Ηλιόπουλου μετά το ματς που προς τιμήν του είπε ότι έκαναν λάθος.

Τώρα, η δεύτερη περίπτωση που φωνάζουν στην Τριγλία, σηκώνει κουβέντα. Από το βίντεο φαίνεται ότι ο παίκτης που διώχνει τη μπάλα, προς τα πίσω είναι ο Ντάφλας (κι όχι ο παίκτης της Θύελλας), γπου στη συνέχεια την πιάνει ο τερματοφύλακας εντός περιοχής και ο διαιτητής δίνει έμμεσο. Ο παρατηρητής διαιτησίας που ρωτήσαμε μετά τη λήξη του αγώνα, μας είπε ότι η φάση είναι πολύ ξεκάθαρη και ο παίκτης ηθελημένα γυρίζει τη μπάλα στον Ιωσήπου, συνεπώς είναι σωστή η απόφαση του ρέφερι. Οι της Τριγλίας από την άλλη ισχυρίζονται ότι τη μπάλα την διεκδικούσαν οι δύο παίκτες και δεν υπήρχε πρόθεση από τον Ντάφλα.

Αν πάντως ψάχνουμε να βρούμε αυτόν που έκρινε και αυτό το ντέρμπι δεν είναι άλλος από τον αρχηγό της Θύελλας τον Αλέξανδρο Χαρακτίδη. Ένα γκολ, το νικητήριο και μια ασίστ στην ισοφάριση. Τι άλλο να ζητήσει κανείς από την “σημαία” της ομάδας του. Φυσικά και δεν ήταν μόνος του, όμως αν δεν βάλει εκείνος το… πόδι του, γκολ δεν βάζει η Θύελλα.

Αρνητικοί πρωταγωνιστές οι δύο παίκτες που αποβλήθηκαν και έβαλαν σε μπελάδες τις ομάδες τους. Και ο Μανουσάκης και ο Εγκλαντίν έπαιζαν με κίτρινη κάρτα, πριν αντικρίσουν την δεύτερη και αποβληθούν. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Όφειλαν να προστατεύσουν την ομάδα τους και τον εαυτό τους.

Στα “συν” του χθεσινού αγώνα, οι δηλώσεις των δύο προπονητών. Τα καλά λόγια του Στ. Ηλιόπουλου και για τις δύο ομάδες, ήρθαν να συμπληρώσουν αυτά του Φώτη Θανέλλα. Αμφότεροι έδειξαν ήθος, ήταν ειλικρινείς και σε καμία περίπτωση δεν πυροδότησαν το ήδη τεταμένο κλίμα.

Στα μείον, η προσέλευση του κόσμου. Δεν γέμισε το γήπεδο, όπως τουλάχιστον εμείς ελπίζαμε. Για άλλη μια φορά οι φίλαθλοι της Ραφήνας γύρισαν την πλάτη στις ομάδες τους. Κάπου 450 ήταν εκείνοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου, αριθμός μη ικανοποιητικός για τοπικό ντέρμπι δύο ομάδων Γ΄Εθνικής.

Δείτε το βίντεο με τα γκολ και τις επίμαχες φάσεις.