“Βασίλισσα” ξανά! Νίκησε τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ 71-70

Η ΑΕΚ έκανε την υπέρβαση που αναζητούσε τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια, ρίχνοντας στο καναβάτσο τον Παναθηναϊκό.

Η τυπικά γηπεδούχος ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση, επικράτησε του “τριφυλλιού” με 71-70 στο ΟΑΚΑ, φέρνοντας στα ίσια (1-1) την ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού, έπειτα από 9 χρόνια, με την Ένωση να αποδεικνύει πως δεν προκείται να αποτελέσει εύκολη λεία για τους “πράσινους”, οι οποίοι θα πρέπει να παρουσιάσουν πολύ καλύτερο πρόσωπο για να ξεπεράσουν το υψηλό εμπόδιο των “κιτρινόμαυρων” και να βρεθούν στους τελικούς.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μιλόσεβιτς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σίνγκλετον με 19 πόντους κι 11 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος άνηκε στην ΑΕΚ. Η Ένωση μάζεψε τη διαφορά των 7 πόντων στην τρίτη περίοδο (56-57), βάζοντας “φωτιά” στην αναμέτρηση.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο. Με το σκορ στο 63-64 στο 35′, η ΑΕΚ έτρεξε σερί 6-0 και προηγήθηκε με 70-64 στο 37′, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 6-0, κάνοντας το 70-70 στο 39′. Ο Μαυροειδής έκανε το 71-70 με 1/2 βολές, με τον Ρίβερς να αστοχεί σε μακρινό σουτ δύο πόντων, αποτυγχάνοντας να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 70-71
ΑΕΚ: Ούκιτς 8, Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεϊ 6 (2), Μαυροειδής 12 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 4 (1/6 σουτ), ΜακΓκραθ 2, Ελόνου 4, Μιλόσεβιτυς 14 (1), Ντίξον 4 (2/11 σουτ), Σάκοτα 12 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Φελντέιν 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 6 (8 ριμπ.), Σίνγκλετον 19 (11 ριμπ.), Καλάθης 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 2, Παππάς 11 (1), Γκιστ 11, Γκάμπριελ 2.