Βόλεϊ: Ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο η Παλλήνη

Ένα βήμα πιο κοντά είναι η Παλλήνη στην άνοδο στη Volleyleague. H ομάδα από τα Μεσόγεια, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από τον Πήγασο Πολίχνης, «γύρισε» το παιχνίδι και έφτασε στην επικράτηση με 1-3 σετ, στο ειδικό τουρνουά ανόδου που διεξάγεται στο “Χαλκιοπούλειο” της Λαμίας .

Ο Πήγασος, αιφνιδίασε την Παλλήνη και με πολύ καλό σέρβις και σωστές επιλογές στην επίθεση μπόρεσε να πάρει το πρώτο σετ με 28-26. Μάλιστα είχε φτάσει να προηγείται με 24-21, αλλά η Παλλήνη μπόρεσε να ισοφαρίσει. Τελικά δεν ολοκληρώθηκε η ανατροπή σε αυτό το σετ, το οποίο και πήρε η ομάδα της Θεσσαλονικης.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του ματς άλλαξε. Η Παλλήνη σοβαρεύτηκε και με «αιχμή του δόρατος» τον Μπιλίρη, μπόρεσε να χτίσει μία διαφορά την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος, 19-25.

Το τρίτο σετ ήταν για γερά νεύρα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο, μέχρι το τέλος με μικρές διαφορές στο σκορ. Στους κρίσιμους τελευταίους πόντους η Παλλήνη μπόρεσε να φανεί πιο ψύχραιμη και τελικά να κάνει το 1-2 με 23-25.

Στο τέταρτο σετ μίλησε η εμπειρία της Παλλήνης και φάνηκε η απειρία του Πηγάσου, που έχει τον μικρότερο μέσο όρο ηλικιακά ως ομάδα στο τουρνουά της ανόδου. Η ομάδα από τα Μεσόγεια ήταν μπροστά στο σκορ με διαφορές 3-4 πόντων, όμως ο Πήγασος με κατάθεση ψυχής … κατάφερνε και μείωνε ή ισοφάριζε. Στο τέλος του σετ όμως και πάλι η Παλλήνη ήταν αυτή που πανηγύρισε με 22-25.

Ετσι μπήκε με το «δεξί» στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο.

Τα σετ: 28-26, 19-25, 23-25, 22-25.

Σήμερα η Παλλήνη θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Αιγινίου ενώ ο Πήγασος τον Εθνικό Πειραιά