Ξέσπασε ο Αετός Πικερμίου, 3-0 τον Αφιδναϊκό στη Ραφήνα

Με ένα γκολ του Μουλλάκη στο πρώτο ημίχρονο και δύο του Καραβατάκη στο δεύτερο, ο Αετός Πικερμίου επικράτησε εύκολα σε βάρος του μαχητικού Αφιδναϊκού, το απόγευμα του Σαββάτου στο δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας.

Στο πρώτο μέρος ο Αετός είχε την κατοχή της μπάλας με τον Αφιδναϊκό, ο οποίος κατέβηκε με πολλές απουσίες λόγω καρτών, να περιμένει τους Πικερμιώτες στο μισό γήπεδο και να κτυπά στις αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους φιλοξενούμενος όταν στο 11΄λεπτό ο Ζουβερέλης επιχείρησε μακρινό σουτ το οποίο απέκρουσε με υπερένταση ο Βοτσίδης.

Η απάντηση ήρθε για τον Αετό στο 13’ λεπτό όταν ο Τσαγκαράτος με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Αρβανιτίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά τον πρόλαβε με έξοδο του ο Νικηφοράκος.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχος ήρθε στο 19’ λεπτό όταν ο Κονταρίνης έβγαλε μόνο του το Σερμαγιά ο οποίος πλάσαρε λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις δεν κατάφεραν σε δύο φάσεις να ανοίξουν το σκορ, στο 21’ λεπτό με τον Τσαλίδη και στο 33’ λεπτό με πολύ καλό σουτ του Μπαρούτι.

Την λύση για τους γηπεδούχους έδωσε λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους ο Μουλλάκης, όταν στο 44’ λεπτό, μετά από σέντρα του Καραβατάκη ο Ιωάννου έγινε κάτοχος της μπάλας, έστρωσε στον Μουλλάκη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Αφιδναϊκός πίεσε πολύ ψηλά τους παίκτες του Αετού, χωρίς όμως να μπορέσουν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί παρά μόνο με μακρινά σουτ. Από την άλλη η επιθετική τετράδα των γηπεδούχων Καραβατάκης, Μουλλάκης, Ιωάννου και Αρβανιτίδης, που σήμερα βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Ο Αετός διπλασίασε τα τέρματα του στο 62’ λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Μουλλάκη, ο Καραβατάκης πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Οι ίδιοι ήταν πρωταγωνιστές και στο τρίτο γκολ των γηπεδούχων, με τον Μουλλάκη να εκτελεί φάουλ και τον Καραβατάκη πάλι με κεφαλιά να κάνει το 3-0 στο 64’ λεπτό, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σειρά ευκαιριών και θα μπορούσαν να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Διαιτητές: Κορωνιάς, Μηταρης – Καλλης

Αετός Πικερμίου: Βοτσίδης, Τσαγκαράτος, Σερμαγιάς, Φρίγγης (67′ Καλογραιάκης), Κονταρίνης Αλ., Γκιντίδης (70′ Ρακιπλάρι), Γκούτσιας, Αρβανιτίδης, Καραβατάκης, Μουλλάκης (83′ Τζούτζη), Ιωάννου

Αφιδναϊκός: Νικηφοράκης, Γκιόλα, Μπεγκαϊ, Μπαρούτι, Δήμας, Αλί, Κουτσούκος (77′ Κουτσούκος), Ταμπάκου (67′ Μπαλτάς), Τσαλίδης, Ζουβερέλης, Τσαδάρης (59′ Γκίρτζης)