ΑΕΚ, η “βασίλισσα” του κόσμου! Σήκωσε την κούπα στο Ρίο

Η ΑΕΚ είναι Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και έκανε υπερήφανους όλους τους ΑΕΚτζήδες αλλά και όλους τους Έλληνες με την κατάκτηση του τροπαίου. Οι παίκτες τους Λούκα Μπάνκι, ο κόουτς της ΑΕΚ, ο Μάκης Αγγελόπουλος θα γραφτούν για πάντα στην ιστορία με την Παγκόσμια Κούπα που από σήμερα θα ανήκει στην τροπαιοθήκη της. Η Βασίλισσα όλου του Κόσμου.

Το έκανε η Βασίλισσα είναι παγκόσμια Πρωταθλήτρια!. Η ομαδάρα του Λούκα Μπάνκι νίκησε και την Φλαμένγκο μέσα στο σπίτι της με 70-86 και σήκωσε την Κούπα. Η Βασίλισσα από το πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα και με κύριους εκφραστές της σε αυτό τους Ματσιούλις Θίοντορ και Τζέιμς κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 9 πόντων, με τον Βαρεζάο να παίζει μόνος του σε όλο το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο Ματσιούλις και Θίοντορ συνέχιζαν να σκοράρουν από παντού, η ΑΕΚ είχε διαφορές ασφαλείας, ο Τζέιμς, ο Λαρεντζάκης και ο Σάκοτα ήταν εκεί όταν έπρεπε και με φανταστικές άμυνες δεν υστέρησε κανένας από τους παίκτες

Φανταστική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της Βασίλισσας που έσπρωξαν τους παίκτες να φτάσουν σε αυτή την σπουδαία νίκη. Ανάμεσα τους ο Ζούλιο Σέζαρ και ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδας στο Ρίο, Ney Suassuna που έγινε ΑΕΚάρα! Συγκίνηση σε όλη την Ελλάδα προσέφερε η Βασίλισσα που κατάφερε να κατακτήσει το Διηπειρωτικό στην Βραζιλία και μάλιστα στην έδρα της οικοδέσποινας. Ξέφρενο πανηγύρι από τους ήρωες του Λούκα Μπάνκι μετά την λήξη του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει στο παρκέ τουςΘίοντορ, Σαντ Ρος, Τσαλμπούρη, Ματσιούλις και Χάντερ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά με ένα +5 (7-2), ενώ στην συνέχεια η ΑΕΚ απάντησε με τους Ματσιούλις και Θίοντορ (7-6), στα πρώτα λεπτά, ενώ στα μέσα της περιόδου η ΑΕΚ πέρασε και μπροστά στο σκορ (8-7). Η Φλαμένγκο έφτασε και πάλι στο +5 στο 7’, όμως η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Σάκοτα (17-18). Τελικά η ΑΕΚ θα κρατήσει το +1 με την λήξη της περιόδου (19-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με 2 τρίποντα των Σάκοτα και Τζέιμς βρέθηκε στο +7 (19-26) στο 11’. Η Φλαμένγκο λίγο αργότερα μείωσε στους 5 (23-28) και ο Λούκα Μπάνκι κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την διαφορά να μειώνεται. Η ΑΕΚ στα μέσα της περιόδου έφτασε και πάλι στο +9 (23-32), με την Φλαμένγκο να μειώνει εκ νέου με τον Βαρεζάο στους 5 (27-32). Ο Ματσιούλις στην συνέχεια έδωσε εκ νέου διαφορά ασφαλείας στην Ένωση (27-35). Τελικά η ΑΕΚ έχτισε και πάλι διαφορά και με τον Θίοντορ να σκοράρει με βόμβα στην λήξη πήγε στο ημίχρονο με +9 (33-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά στους 14 πόντους, όμως ένα γρήγορο come back της Φλαμένγκο έριξε την διαφορά στους 5 στα πρώτα 3’ του δεύτερου ημιχρόνου (42-47). Λίγο αργότερα ο καυτός Ματσιούλις έφερε την διαφορά και πάλι στους 10 (42-52). Λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου η ΑΕΚ κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας 9 πόντων (50-59), για να τελειώσει την περίοδο τελικά στο +8 (55-63)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με τον Λαρεντζάκη και τον Θίοντορ κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ (55-68). Η ΑΕΚ λίγο αργότερα έφτασε στο +15, αλλά ο Βαρεζάο που πάλευε μόνος του για την Φλαμένγκο μείωσε και πάλι στους 11 (59-70). Ο Θίοντορ έδειχνε ασταμάτητος και έφερε την ΑΕΚ στο +18 (59-77), στα 4’ πριν τη λήξη. Η ΑΕΚ έφτασε την διαφορά και στους 25 πόντους αλλά η Φλαμένγκο μείωσε στους 20 (64-84). Τίποτα δεν μπόρεσε να αλλάξει στα τελευταία λεπτά παρά μόνο η διαφορά και η ΑΕΚ είναι πανάξια Πρωταθλήτρια Κόσμου με τελικό σκορ 70-86

Τα δεκάλεπτα:19-20, 33-42, 55-63, 70-86

ΑΕΚ: Χάντερ 4, Τζέιμς 12(1) , Ματσιούλις 17 (3) , Σαντ-Ρος 8, Θίοντορ 22 (3) , Γκρίφιν, Λαρεντζάκης 10 (1), Σάκοτα 11 (2), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος 2

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ: Μπάλμπι 9 (3), Ολιβίνια 4, Ροσέτο 3 (1), Μαρκίνιος 21 (2), Βαρεζάο 15, Κρεζένι 2, Ντος Άντος 5 (1), Μινέιρο 2, Νέσμιτ 7, Ράμος 3.