Αέρας η Θύελλα 3-0! Ζευγάρωσε τις νίκες κόντρα στο Ζευγολατιό

Δεύτερη νίκη για τη Θύελλα Ραφήνας σήμερα. Οι πράσινοι επικράτησαν με σχετική άνεση του Ζευγολατιού 3-0 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ για την Γ΄Εθνική και απέδειξαν ποιός είναι το… αφεντικό στον όμιλο!

Ο κόουτς των πρασίνων είχε να αντιμετωπίσει και ένα πρόβλημα που προέκυψε με τον Μανουσάκη, ο οποίος δεν μπορούσε να βρεθεί νωρίς στο γήπεδο και να ξεκινήσει στην αρχική ενδεκάδα, με αποτέλεσμα να αλλάξει το αρχικό σχήμα και να δημιουργήσει κάποιο άγχος πριν την έναρξη του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά παίχτηκε παιχνίδι κέντρου με πολύ καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες.

Στο πρώτο μισάωρο οι δύο ομάδες είχαν από μία κλασική ευκαιρία για γκολ η μεν Θύελλα με τον Αθανασόπουλο ενώ το Ζευγολατιό με τον Φωστέρη, την μοναδική καλή ευκαιρία που είχαν οι φιλοξενούμενοι σε ολόκληρο το ματς.

Μετά το 35’ λεπτό οι πράσινοι ανέβασαν ρυθμό και στο 39’ λεπτό πέτυχαν το πρώτο τους γκολ με τον Χαρακτίδη να γυρίζει πολύ ωραία την μπάλα και τον Αθανασόπουλο να εκτελεί.

Από εκεί και πέρα η ομάδα της Ραφήνας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο σε όλα τα επίπεδα.

Με την αρχή του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι με δύο μαζεμένες αλλαγές προσπάθησαν να αλλάξουν κάποια πράγματα χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν.

Στο 51’ λεπτό μετά από συνδυασμό, των καλύτερων σήμερα παικτών της Θύελλας, του Αρκάδιου Βαζέχα, ο οποίος έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Ζέκιο με τον δεύτερο να διπλασιάζει τα τέρματα της Θύελλας με άψογο πλασέ

Η Λιγνιτωρύχοι μετά το δεύτερο γκολ κατέβασαν ταχύτητα αλλά ήταν πάντα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Οι παίκτες του Πέτρου Τσιγκούλη απείλησαν με τον Στάφα και τον Ζέκιο, ενώ πέτυχαν το τρίτο γκολ τους τέρμα στο 80 αυτήν την φορά με δημιουργό τον Ζέκιο, που σε εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Ντε Ντέους, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0!

Ο Ανδρεαδάκης αποχώρησε τραυματισμένος στο 88’ μετά από κτύπημα στο πρόσωπο με την σοβαρότητα του τραυματισμού του να εξετάζεται τις επόμενες μέρες.

Φάσεις και γκολ

8′ Πρώτο σουτ για την Θύελλα από τον Χαρακτίδη πέρασε άουτ

12′ Ωραία αντεπίθεση για την Θύελλα μετά από βαθιά μπαλιά του Βαζέχα ο Αθανασόπουλος τσίμπησε την μπάλα πριν τον τερματοφύλακα και έστειλε την μπαλα άουτ

13′ Μπαλιά ο Ανδρεαδάκης στον Αθανασόπουλο, που έπιασε διαγώνιο σουτ μόνος του με την μπάλα να περνάει άουτ

14′ Ακυρώθηκε γκολ του Ζευγολατιού σωστά ως οφ σάιτ

16′ Απ ευθείας κτύπημα φάουλ του Χαρακτίδη, καθάρισε εύκολα ο Κόντης

17′ Σέντρα του Φωστέρης, ο Μυργιώτης μόνος του έπιασε κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Δράμπαλη άουτ

22′ Το Ζευγολατιό έχει αρχίσει και παίρνει μέτρα στο γήπεδο

23′ Απ ευθείας φάουλ του Φωστέρη μπλόκαρε εύκολα ο Δράμπαλης

24΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Χαρακτίδη, έπιασε την κεφαλιά ο Αθανασόπουλος με την μπάλα να περνάει άουτ

30′ Ωραία ενέργεια από τον Ανδρεαδάκη, πέρασε τον αμυντικό και στην σέντρα που έκανε μπλόκαρε ο Κόντης μετά από κόντρα

35′ Εκτέλεση κόρνερ του Χαρακτίδη, ο Αθανασόπουλος έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με την μπάλα να περνάει άουτ32′ Σέντρα Ζέκιο, ο Αθανασόπουλος έκανε την προβολή με τον Κόντη να καθαρίζει την φάση

38′ Κίτρινη κάρτα στον Ντόσκα

39′ Γκολ! Γύρισμα του Χαρακτίδη από δεξιά, ο Αθανασόπουλος έπιασε σουτ στην κίνηση με τον Κόντη να μην μπορεί να αντιδράσει 1-0

43′ Κλέψιμο της μπάλας από τον Βαζέχα, ο οποίος επιχείρησε σουτ από μακριά που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόντη

46′ Διπλή αλλαγή για το Ζευγολατιό με τον Ξύδη στην θέση του Χουσελά και τον Χατζησοφρωνίου στην θέση του Γκολέμη

50′ Πολύ καλό χτύπημα φάουλ του Χαρακτίδη η μπάλα πέρασε άουτ

51′ Γκολ! Ασίστ Βαζέχα, ο Ζέκιο έπιασε πλασέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κόντη 2-0

52′ Κίτρινη κάρτα στον Στάφα

55′ Σέντρα – σουτ του Στάφα, ο Κόντης έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση

58′ Τρίτη αλλαγή για το Ζευγολατιό με τον Γκαρμίρη στην θέση του Παινέση

60′ Πρώτη αλλαγή για την Θύελλα με τον Μανουσάκη να μπαίνει στην θέση του Ντόσκα

62′ Δεύτερη αλλαγή για την Θύελλα με τον Ντεντέους να παίρνει την θέση του Στάφα

71′ Ο Φύτρος βρήκε τον Ζέκιο στην μεγάλη περιοχή, με τον δεύτερο να πιάνει όμορφο σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ

75′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Θύελλα με τον Μουτζακά να παίρνει την θέση του σκόρερ του πρώτου γκολ Αθανασόπουλου

79′ Κίτρινη κάρτα στον Καραϊνδρο

80′ Γκολ! Κόρνερ Ζέκιο, ο Ντεντέους έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 3-0

82′ Μακρινό σουτ του Βαζέχα, ο Κόντης έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ

85′ Κίτρινη κάρτα ο Ανδρεαδάκης, ο οποίος απεχώρησε τραυματισμένος

Διαιτητές: Διαμαντόπουλος, Χαραλαμπόπουλος-Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Δράμπαλης, Φύτρος, Στάφα (62′ Ντε Ντέους), Αράπης, Ντούνης, Ντόσκας (60′ Μανουσάκης), Χαρακτίδης, Ανδρεαδάκης, Αθανασόπουλος (75′ Μουτζακάς), Βαζέχα, Ζέκιο.

ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟ: Κόντης, Χουσελάς (46′ Ξύδης), Μαλαχάζης, Βελέτζας Κ., Καραϊδρος, Σπυρόπουλος, Παινέσης (58′ Γκαρμίρης), Γκολέμης (46′ Χατζησοφρωνίου), Χρυσαφίδης, Φωστέρης, Μυργιώτης.