Αήττητος Σπάτων: Φωνές Σούλη Παπαδόπουλου για την διαιτησία

Ο Αήττητος Σπάτων ηττήθηκε στα Χανιά με 2-1 από τον Πλατανιά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά ο Σούλης Παπαδόπουλος θεωρεί άδικο το αποτέλεσμα λόγω διαιτησίας.

Ο έμπειρος τεχνικός εξέφρασε τα παράπονα του για πέναλτι που δεν πήρε η ομάδα του λ΄ίγο πριν το φινάλε, για δύο χτυπήματα εκτός φάσης που δεν τιμωρήθηκαν με κόκκινες κάρτες και τέλος για τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Παπαδόπουλου:

«Να ευχηθούμε καλή χρονιά, με υγεία για όλους τους ποδοσφαιριστές. Περιμέναμε 3,5 μήνες για να ξεκινήσει επιτέλους το πρωτάθλημα, δόξα τω Θεώ να πούμε ότι ξεκίνησε. Απ’ ό,τι βλέπω όμως δεν αλλάζει τίποτα στην Ελλάδα, δυστυχώς. Και μιλάω για τον διαιτητή. Είναι πρεμιέρα, γίνομαι γραφικός, αλλά μπήκα στα αποδυτήρια και είδα τους ποδοσφαιριστές μου να είναι αγανακτισμένοι.

Επρεπε στο α’ ημίχρονο να αποβληθούν δύο παίκτες για τους αντιπάλους για χτυπήματα εκτός φάσης. Ο διαιτητής τα είδε και τους έδειξε κίτρινη κάρτα. Βλέπει ότι χτυπάει τον αντίπαλο εκτός φάσης και αντί να δείξει κόκκινη κάρτα, δείχνει κίτρινη.

Αγωνιστικά, πήγαμε καλύτερα στο παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο, έχοντας δύο καλές ευκαιρίες και εκεί μετά ο αντίπαλος παίρνει μέτρα στο γήπεδο, νομίζω ότι είναι καλύτερος μετά το 30ό λεπτό και έχει τη φάση με το δοκάρι.

Στο β’ ημίχρονο ξαφνικά ο αντίπαλος βρίσκεται στο σκορ με δύο γκολ μπροστά σε ένα λεπτό, συμβαίνουν αυτά. Φυσικά το πρώτο γκολ δεν είναι φάουλ, η φάση από την οποία ξεκινά.

Μειώνουμε σε 2-1 και εκεί που περιμένουμε όλοι να δώσει το πέναλτι ο διαιτητής, έχουν σταματήσει οι παίκτες του αντιπάλου και ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Αυτά δε γίνονται πουθενά! Εβαλαν διαιτητή από την Κρήτη, ούτε διαμαρτυρηθήκαμε, ούτε τίποτα, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο, μπορεί να σου βάλουν απ’ οπουδήποτε διαιτητές.

Μετά είναι 7 λεπτά κάτω ο παίκτης του αντιπάλου και έχει χτυπήσει, εμείς δε φωνάζουμε να τον βγάλουν έξω, κάνουμε φερ πλέι. 7 λεπτά ακριβώς με το ρολόι και δείχνει 6 λεπτά καθυστέρηση που έπρεπε να δείξει πάνω από… 14 μαζί με τις αλλαγές και τις καθυστερήσεις!

Αμα περιμέναμε τρεις μήνες για να έρθουμε με το καράβι να παίξουμε και ένας άνθρωπος εδώ έκανε αυτά που έκανε, τι να πω… Συγχαρητήρια στον Πλατανιά για τη νίκη του και εμείς κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Εχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα, θα πάμε να παίξουμε τώρα με τον Αρη στο Κύπελλο και θα ξανάρθουμε μετά στην Κρήτη για να παίξουμε με τον Ηρόδοτο».

Για το αν αποκλειστικός παράγοντας για την ήττα της ομάδας του είναι η διαιτησία: «Δεν ξέρω τι θα γινόταν μετά το πέναλτι, μετά το 2-2. Αν ευστοχούσαμε, μπορεί και να χάναμε, γι’ αυτό και οι διαιτητές λέω ότι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Μέχρι το 2-0 ο Πλατανιάς ήταν δίκαια μπροστά στο σκορ, ανεξάρτητα αν ήμασταν καλύτεροι εμείς στο α’ ημίχρονο και ο Πλατανιάς είχε το σουτ στο δοκάρι.

Λέω για τις αποβολές… Δεν μπορεί ο άλλος να χτυπάει τον παίκτη μας εκτός φάσης και να του δείχνει κίτρινη κάρτα, εκτός και αν έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και ζητάω συγγνώμη. Αν ευστοχούσαν το πέναλτι δεν ξέρω τι θα γινόταν μετά, στα επόμενα 25 λεπτά.

Μπορεί και να κερδίζαμε, μπορεί και να χάναμε ή μπορεί να έληγε και 2-2. Εγώ λέω αυτά που είδα. Για την φάση του πέναλτι, άντε να πω ότι δεν την είδε, που ήταν στο ένα μέτρο και την είδε, αλλά για τις αποβολές, πώς γίνεται και δίνει κίτρινη κάρτα; Τι να πω, δεν πειράζει…».