“Άλλη” Θύελλα Ραφήνας! Επιστροφή στο “σπίτι” και 3-1 τον Αιολικό (φωτό)

Γύρισε στη φυσική της έδρα, στο δημοτικό γήπεδο της Ραφήνας κι αμέσως έπαιξε με άλλο “αέρα! Η Θύελλα δεν άφησε περιθώρια στον Αιολικό να αμφισβητήσει την κυριαρχία της και δίκαια νίκησε 3-1 τον Αιολικό που άφησε καλά στοιχεία στο νέο χλοοτάπητα.

Πρώτο ματς στο γήπεδο της Ραφήνας μετά από ταλαιπωρία που διήρκεσε 10 μήνες περίπου για τους Λιγνιτωρύχους και μάνι μάνι φάνηκε η διαφορά. ‘Άλλη ψυχολογία, άλλη μπάλα, άλλη ομάδα. Η διαφορά εμφανής σε όλα. Ποδαρικό με το… δεξί και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τη Θύελλα, στον αγώνα που δίνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι τοπαν και τοκαναν. “Είδαν” το σημερινό ματς σαν τελικό και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο να “φάνε” σίδερα. Ευτύχησαν να προηγηθούν σχετικά νωρίς στο 13΄ , δέχθηκαν την ισοφάριση με τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά στην επανάληψη ο Μπουντάκης ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά. Αμέσως με την εισοδό του στο κάνει το 2-1 και είναι αυτός που από δική του ασίστ ο Κανελλόπουλος ουσιαστικά “τελειώνει” τον Αιολικό.

Πολύ καλή εμφάνιση για τον νεαρό επιθετικό που άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ανεβασμένος πολύ ήταν και ο Σουλτανίδης χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, ενώ θετικές εντυπώσεις άφησε στην πρώτη του συμμετοχή ο Γεωργόπουλος που ήρθε πριν λίγες μέρες στην ομάδα.

Ο Αιολικός παρά τις ελλείψεις του – απουσίες είχαν και οι γηπεδούχοι- στάθηκε καλά στο γήπεδο, έδειξε στοιχεία ομάδας που παράγει ποδόσφαιρο, παίζει με τη  μπάλα στα πόδια, είχε σε καλή μέρα τον Μπουρούς, αλλά κάπου μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε βγήκε από τα νερά του.

Φάσεις και γκολ

ΓΚΟΟΟΛ! Στο 13ο λεπτό μετά από σέντρα του Χαρακτίδη και μετά από σύγχυση στα αντίπαλα καρέ ο προωθημένος Σαντίκου άνοιξε το σκορ για τους Λιγνιτωρύχους 1-0

Στο 35΄ έφυγε μόνος από αριστερά ο Σουλτανίδης, έπεσε όμως στα πόδια του ο Βουτσαράς και αποσόβησε την εστία του

Στο 44΄ πάλι η Θύελλα έφθασε κοντά στο γκολ με τον ίδιο παίκτη τον Σουλτανίδη, που επιχείρησε με “λόμπα” να κρεμάσει τον τερματοφύλακα των νησιωτών αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ

ΓΚΟΟΟΛ! Ο Μπουρούς στην μοναδική κλασσική ευκαιρία που είχε ο Αιολικός στο πρώτο 45λεπτο με κεφαλιά βρήκε δίχτυα και έγραψε το 1-1

ΓΚΟΟΟΛ! Ο νεοεισελθών Μπουντάκης από κοντά στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Βρονταρά κάνοντας το 2-1

Στο 57΄ κόντρα στον Σαντίκου πρόλαβε ο Πάντος να “αρπάξει” τη μπάλα γιατί από το… πουθενά παραλίγο να μπει αυτογκολ

Στο 62΄ φωνάζουν οι Θυελλιώτες για ένα μαρκάρισμα του Βρονταρά στον Σουλτανίδη, όμως ο ρέφερι από τον Πειραιά, ο Π. Λεμπέσης έδειξε “παίζεται”

Στο 65΄ δυνατή κεφαλιά του Γεραγωτέλλη μπλόκαρε ο κίπερ των φιλοξενούμενων

ΓΚΟΟΟΛ! Ο δαιμόνιος Μπουντάκης επιχείρησε μπάσιμο από τα πλάγια σέντραρε παράλληλα με την εστία του Αιολικού και ο Κανελλόπουλος από κοντά έκανε το 3-1 στο 67’

Στο 79΄ μετά από σλάλομ ο Σουλτανίδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Βουτσαρά, ο τερματοφύλακας του Αιολικού  “βούτηξε” στα πόδια του επιθετικού της Θύελλας του έκλεισε το οπτικό πεδίο κι έτσι το σουτ που επιχείρησε βρήκε στα σώματα των αμυντικών

Στο 85΄ από λάθος του Ντόσκα, ο Καλαφάτης “κλώτσησε” μοναδική ευκαιρία να μειώσει το σκορ

Στο 90΄ ο Μπουντάκης επιχείρησε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πάνω από τα δοκάρια του πολύ καλού Βουτσαρά

Άργησε να βγάλει κάρτες ο διαιτητής Π. Λεμπέσης, αλλά μετά μοίρασε σε όλο τον κόσμο κίτρινες. Βοηθοί ήταν από τον ίδιο Σύνδεσμο (Πειραιά) οι Π. Χρηστάκος και Ι. Καρακελές.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΘΥΕΛΛΑ (Νίκος Μεσολόγγης): Πάντος, Αράπης (53΄ Μπουντάκης), Μανδύλης, Γεωργόπουλος, Σνατίκου, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης (82΄ Ζέκιο), Ντόσκας, Κανελλόπουλος (77΄ Ματσαδές), Δημητρίου, Σουλτανίδης (87΄ Τσάκωνας)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Βλάντιτσα Πέτροβιτς): Βρονταράς, Αγριμάκης (80΄ Γριλιανός), Μπάρκας, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης, Παλαμουτσής, Τσίπας (68΄ Μπατίς), Αλαγιάννης (57΄ Καλαφάτης), Μπουρούς, Λαμπράκης.