Άνοιξε… λογαριασμό o Ηρόδοτος, 1-0 τον Αήττητο Σπάτων

Με νίκη γιόρτασε τον πρώτο του εντός έδρας αγώνα στις επαγγελματικές κατηγορίες μετά από 36 χρόνια ο Ηρόδοτος, σε μια ιστορική μέρα. Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού επικράτησε 1-0 του Αήττητου Σπάτων στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, χάρη στα ψυχικά αποθέματα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές.

Η αποστολή των «κυανόλευκων» δεν ήταν εύκολη και στο πρώτο ημίχρονο χρειάστηκαν τις επεμβάσεις του Κουράκη. Βέβαια, ο Ηρόδοτος απείλησε πρώτος και είχε δοκάρι με τον Φουκαράκη στο 16’, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ κυρίως με τον Μαρουκάκη σε δύο περιπτώσεις, ενώ Χαντί και Γροντής είχαν δοκάρι στο 27’ και το 38’ αντίστοιχα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να είναι αποφασιστικοί στις προσωπικές «μονομαχίες». Στο 68’ και το 71’ ο Κουράκης αντέδρασε σωστά στις τελικές των Χαντί και Μάγκα, ενώ ο Ηρόδοτος πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 80’. Ο Μασάδο με ωραία ενέργεια έβγαλε την ασίστ στον Σμυρλή, που με δυνατό σουτ σημείωσε το 1-0.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κουράκης, Προβυδάκης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης, Μπάμπης, Κασαπάκης (74’ λ.τ. Αργκιλέσι), Φραγκουλάκης, Φουκαράκης (65’ Αμαραντίδης), Μάκο (46’ Σμυρλής), Μασάδο, Κωνσταντινίδης.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Σούλης Παπαδόπουλος): Κοκκαλάς, Χριστοφολέας (8’ λ.τ. Μουστάκης), Ηρακλής, Μάγκας, Κολλάρας (55’ Μανωλάς), Κασνέτση, Γροντής, Χαντί, Νικλητσιώτης, Σπυρόπουλος (83’ Βασιλείου), Μαρουκάκης.

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε, ο τεχνικός του Αήττητου Σπάτων, Σούλης Παπαδόπουλος επισήμανε: «Όπως έχει πει ένα μεγάλος προπονητής η μπάλα είναι πόνη. Το παιχνίδι αντί 0-4 στο πρώτο μέρος βάσει ευκαιριών, έγινε 1-0 υπέρ του Ηρόδοτου».

Το τεχνικό τιμ του Ηροδότου εκπροσώπησε ο Λευτέρης Κοσμαδάκης, ο οποίος ανέφερε: «Είναι μια μεγάλη νίκη για την ομάδα μας. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας και στον κόσμο».