Aνώτερος ο Αήττητος 2-1 τη Θύελλα Ραφήνας (φωτό)

Παρ΄ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Αήττητος κατάφερε να “γυρίσει” το παιχνίδι, να επικρατήσει με 2-1 σκορ της Θύελλας Ραφήνας και να φύγει από το “ουδέτερο” γήπεδο της Νέας Μάκρης με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα των Σπατών ήταν ανώτερη κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο κι εκμεταλλεύτηκε την κακή απόδοση των παικτών της Θύελλας, όπου πέρα από το πρώτο 20λεπτο του ματς δεν έπεισε ότι μπορούσε να πάρει τη νίκη. Βέβαια παρ΄όλα αυτά είχε τις ευκαιρίες να κάνει το 2-0 πριν την ισοφάριση του Αήττητου και τότε σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Αυτό όμως που μετράει ε΄ναι η ουσία. Και η ουσία είναι πως οι “φιλοξενούμενοι” το πίστεψαν περισσότερο, “χτύπησαν” το ματς και στο τέλος πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε φάσεις. Και οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε μέτρια επίπεδα απόδοσης κι έτσι στη μία και μοναδική καλή στιγμή από στημένη μπάλα η Θύελλα άνοιξε το σκορ. Ήταν το 23- όταν ο Χαρακτίδης κέρδισε ένα φάουλ πλάγια αριστερά, το εκτέλεσε αριστουργηματικά ο ίδιος και ο Γεραγωτέλλης με τέλεια προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη μπήκε πιο αποφασιστικά στο γήπεδο. Την πρώτη όμως καλή ευκαιρία και μάλιστα διπλή την παρουσίασε η Θύελλα στο 49΄πρώτα με τον Μπουντάκη και μετά με τον Σουλτανίδη, όμως και τις δύο φορές ο γκολκίπερ του Αήττητου ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 50΄ο Χιλάι λίγο ήθελε να τσιμπήσει τη μπάλα με το κεφάλι σε κενή εστία, ενώ στο 52΄νέα κεφαλιά του Δρίτσα έφυγε λίγο άουτ. Αυτές ήταν και οι… προειδοποιητικές βολές του Αήττητου διότι μετά από λίγο ο δαιμόνιος Δρίτσας κέρδισε πέναλτι που το εκτέλεσε εύστοχα ο Τζανουλίνος κάνοντας στο 58΄το 1-1.

Στο 63΄ο Μπουντάκης από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να λυγίσει τον Στεφανίδη και να ισοφαρίσει.

Ο κόουτς της Θύελλας έκανε ωστόσο τις διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο όμως δεν άλλαξε η ροή του αγώνα. Αντίθετα ο Μάρκος Στεφανίδης είχε την έμπνευση να βάλει στο 78΄τον πανύψηλο Σπίντζο και να δικαιωθεί μια και ο παίκτης που μπήκε αλλαγή με κεφαλιά σημείωσε το γκολ της νίκης σε σέντρα του Πρέντι.

Η θύελλα πλήρωσε τις πολλές απουσίες που είχε στον αγώνα αλλά και το γεγονός ότι δεν καθάρισε το ματς όταν της δόθηκε η ευκαιρία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζαγκαράκης του συνδέσμου Αχαΐας, με βοηθούς τους Κοτζαμανίδη και Ζερβάκη από το σύνδεσμο Πειραιά.

Θύελλα Ραφήνας (Ν. Μεσολόγγης): Πάντος, Φύτρος, Λ. Παπαδόπουλος (62΄Ιωαννίδης), Σχίζας, Μανδύλης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Ντόσκας, Ματσαδες, Σουλτανίδης (62΄Δημητρίου), Μπουντάκης (68΄Κανελλόπουλος).

Αήττητος (Μ. Στεφανίδης): Στεφανίδης, Στυλιανόπουλος, Γερόλυμος, Βενέτης, Κασάπης, Ντουσάι (71΄Γραμματικας), Ξαγοράρης (78΄Σπίντζος), Τζανουλίνος, Δρίτσας, Πρέντι, Χιλάι (68΄Τσακυργιάννης)