Ανώτερος ο Ιάλυσος νίκησε 2-0 τη Θύελλα Ραφήνας

Σε ένα ματς με τρία πέναλτυ και μόλις ένα εύστοχο, ο Ιάλυσος επικράτησε με 2-0 της Θύελλας Ραφήνας στο Οικονομίδειο και διατήρησε την απόσταση των τριών βαθμών από τον δεύτερο της βαθμολογίας Διαγόρα. Αστόχησε σε δύο πέναλτυ ο Περογαμβράκης, με τον Δωματά να ευστοχεί στο τρίτο και να λύνει τον γόρδιο δεσμό. Ο Στεφανίδης το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Η θύελλα υποτάχτηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων…

Αρκετά νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Ιάλυσου στην αναμέτρηση που δυσκολευόταν αρκετά κόντρα στην πίεση των φιλοξενούμενων. Η Θύελλα μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, σταματώντας κάθε προσπάθεια ανάπτυξης των ποδοσφαιριστών του Σάκη Παπαβασιλείου.

Μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου ο Ιάλυσος κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, ωστόσο τα πολλά λάθη στην τελική πάσα, δεν επέτρεψαν στους ποδοσφαιριστές του Σάκη Παπαβασιλείου να δημιουργούν κλασικές ευκαιρίες στην εστία του Πάντου. Ουσιαστικά η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήρθε από ανύποπτη φάση, με τον Δωματά στο 33΄ να βρίσκει με σέντρα-σουτ το δεξί κάθετο δοκάρι. Από την άλλη η Θύελλα έψαχνε διαρκώς την κόντρα επίθεση και απειλούσε αρκετά από στημένες φάσεις, έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Χαρακτίδη.

Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Ιάλυσος ανέβασε αισθητά την απόδοση του θέλοντας να πετύχει γκολ πριν το φινάλε. Στο 42΄ ο Δελαπόρτας έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων όταν πήρε εξαιρετική κάθετη μπαλιά από τον Ρεκλείτη, αλλά από πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Πάντο. Ουσιαστικά οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Παπαβασιλείου έδωσαν περισσότερο την μπάλα στα άκρα και κάπως έτσι έφταναν με περισσότερες αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Μοιραίος ο Περογαμβράκης

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ιάλυσος έχασε δύο ασύλληπτες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ο Αλέξης Περογαμβράκης ήταν ο μοιραίος για τους γηπεδούχους, αφού αστόχησε σε δύο πέναλτυ μέσα σε πέντε λεπτά! Στο 47΄ ο Δωματάς ανατράπηκε από τον Φύτρο με τον διαιτητή Παρχαρίδη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο έμπειρος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Πάντου. Τρία λεπτά αργότερα ο Δραμινός ρέφερι έδειξε ξανά το σημείο του πέναλτυ για ανατροπή του Χειμωνέττου από τον Μπουντάκη, με τον Πάντο αυτή την φορά να αποκρούει δύσκολα την δεύτερη διαδοχική εκτέλεση πέναλτυ του Περογαμβράκη.

Ο Ιάλυσος στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κυριολεκτικά άλλη ομάδα και έκλεισε στο μισό γήπεδο την Θύελλα. Στο 62΄ ο Δελαπόρτας εκτέλεσε φάουλ, ο Πετράκος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η λύτρωση για την ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου. Ο Περικλής Παρχαρίδης έδειξε το σημείο του πέναλτυ για τρίτη φορά, με τον Δωματά να μην λαθεύει και να εκτελεί στα δίχτυα για το 1-0.

Έχοντας ανοίξει πλέον την άμυνα της Θύελλας, ο Ιάλυσος βρήκε τους χώρους που έψαχνε για να καθαρίσει το ματς. Ένα τραγικό λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν αρκετό για την ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου προκειμένου να καθαρίσει το ματς. Ο Φύτρος γλίστρησε χάνοντας την μπάλα από τον Στεφανίδη με τον τελευταίο να νικά έξυπνα τον Πάντο πετυχαίνοντας το 2-0 και ουσιαστικά καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν τα τελευταία λεπτά με τον Δωματά να χάνει μια ακόμα ευκαιρία για το 3-0 στο 89΄, πλασάροντας από καλή θέση άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Παρχαριδης Περικλής (Δράμας), με βοηθούς τους Νατσιόπουλο (Δυτικής Αττικής), Φραγκίδα (Πειραιά)

Οι συνθέσεις:
Ιάλυσος (Σάκης Παπαβασιλείου): Ανδρούτσος, Χειμωνέττος, Σταυλάς, Μακρυδημήτρης, Τσούπρος, Ρεκλείτης, Περογαμβράκης (75΄ Βελίνης), Πετράκος (82΄ Ομπίνα), Δωματάς, Δελαπόρτας, Παπαδόπουλος (62΄ Στεφανίδης)

Θύελλα Ραφήνας (Νίκος Μεσολόγγης): Πάντος, Ντόσκας, Μανδύλης, Φύτρος, Σαντίκου, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Μαργέτης (64΄ Μαστρογιαννούδης), Μαραθιανός, Δημητρίου, Μπουντάκης (55΄ Παπαδόπουλος Λ.).