Αποκλεισμός για τον Άρη, από «έμφραγμα» στο τελευταίο λεπτό

Τελικά ούτε ο Άρης θα καταφέρει να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Κόνφιρενς λίγκ, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό απο την Αστάνα, στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, με ήττα 2-1.

Η προηγούμενη ήττα του 2-0 στο Μπακού, έβαλαν σε σκέψη τον Μάντζιο, ο οποίος έπρεπε να οδηγήσει τους Θεσσαλονικείς σε νίκη τουλάχιστον δυο τερμάτων, για να κρατήσει ζωντανό όνειρο της Ευρώπης. Ωστόσο παραμένει στον σχηματισμό του 4-2-3-1, εντάσσοντας τον νεοφερμένο Φαμπιάνο, ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο.

Η αρχή ήταν θετική για τους Κίτρινους, οι οποίοι έδειξαν απο νωρίς τις προθέσεις τους. Ο Δημήτρης Μάνος πραγματοποίησε στο διάστημα της μισής ώρας, σε πέντε λεπτά, τρεις ευκαιρίες, με την τρίτη και την φαρμακερή να πιάνει τόπο, και να δίνει στον Άρη τον λόγο για να χαρεί στο 36’, βάζοντας τον μπροστά στο σκορ για το 1-0, και μειώνοντας στο συνολικό σκορ σε 1-2. Μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Αστάνα δεν άλλαξε νοοτροπία επιθετικά, και ήθελε να διατηρήσει την οργάνωση χωρίς όμως επιτυχία.

Το δεύτερο ημίχρονο έβρισκε τον Άρη επιβλητικό κατοχικά, και την Αστάνα πιστή στον στόχο της, παρά την πίεση. Η αναποτελεσματικότητα του Άρη, δεν άργησε να κάνει εμφάνιση αφου σε διάστημα 10 λεπτών, πραγματοποιήθηκαν δύο ευκαιρίες, οι οποίες ήταν εκτός της εστίας, απο τον Μαντσίνι και τον Φαμπιάνο, αντίστοιχα. Αν και σιγά σιγά, τα σημάδια κόπωσης δεν άργησαν να φανούν, ο Λούκας Σάσα, εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Μπρούνο Γκάμα και έβαλε «φωτιά» στο Χαριλάου, γράφοντας το 2-0 του Άρη, και την ισοφάριση του συνολικού σκόρ, σε 2-2. Πριν γραφτεί ο επίσημος επίλογος της κανονικής διάρκειας, ο Καρυπίδης εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρήθηκε για την διαιτησία.

Η παράταση που έβρισκε και τους 22 παίκτες κουρασμένους, έληξε αίσια για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο τελευταίο λεπτό του δεύτερου 15λεπτου της παράτασης, μείωσαν σε 2-1, με τον Μπίτρι, αποκλείοντας τον Αρη στον «ξαφνικό θάνατο».