Απόλυτος κυρίαρχος η Τριγλία! Νίκησε και τα Καλύβια 2-1

Η Τριγλία εδώ και αρκετές αγωνιστικές δηλώνει “αρνητής απώλειας βαθμών” στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΑΝΑ. Σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Ραφήνας υπέταξε και τα Καλύβια με σκορ 2-1 και είναι μόνη στην κορυφή, περιμένοντας στραβοπάτημα της Μαρκό αύριο που παίζει με το Κορωπί.

Ο αγώνας είχε θέαμα, πάθος κι από τις δύο ομάδες, ένταση, νεύρα, μία αποβολή και πολλές κίτρινες κάρτες. Οι γηπεδούχοι αν και ήταν πολύ νευρικοί με αποτέλεσμα να έχουν λανθασμένες μεταβιβάσεις και έλλειψη καθαρού μυαλού όταν έφταναν στην αντίπαλη περιοχή, ευτύχησαν στο β΄ ημίχρονο να παίζουν με παίκτη παραπάνω από το 52΄ και στο 59΄να προηγηθούν 2-1. Από κει και πέρα έλεγξαν το παιχνίδι και δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Πέτρου Τσιγκούλη εμφανίστηκαν ψυχωμένοι, κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 19′, το έφεραν στα ίσα με ένα πολύ όμορφο τέρμα στο 27΄αλλά στην επανάληψη με δέκα παίκτες δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση.

Στο 2΄ο Μεϊμάρογλου με κεφαλιά μετά από κόρνερ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκόλφη. Στο 19΄μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια ο Βίλα με συρτό σουτ άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα του και στο 26΄ο Ζαφειρόπουλος έπεσε μεσ την περιοχή και ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη για θέατρο.

Στο 27΄ ισοφάρισαν τα Καλύβια με φοβερό σουτ του Πασκάλι, αν και έπεσε σωστά ο Σύρακας.  Ο άσος της Τριγλίας βρήκε τη μπάλα με τα ακροδάκτυλα, όμως το σουτ του αντίπαλου παίκτη είχε πολύ δύναμη και κατέληξε στη γωνία του τέρματος.

Με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου οι ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή. Στο 46΄ ο Κρασιώτης σούταρε από καλή θέση κι απέκρουσε ο Σύρακας και στο 47΄ αστόχησε από κοντά ο Βίλα. Στο 52΄ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη ο Δεγαϊτας και τα Καλύβια έμειναν με δέκα.

Στο 59΄ ο Ζαφειρόπουλος με σουτ έκανε το 2-1 όπου έμελλε να ήταν το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι φωνάζουν και για μια φάση όπου σε μια μονομαχία βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή ο Γ. Τσούκας, όμως ο ρέφερι δεν έδειξε την εσχάτη των ποινών.

Διαιτητής ήταν ο Λ. Ρεντίφης με βοηθούς τους Α. Σοφιά και Ι. Κουλοχέρη.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γ. Παπακωστούλης): Σύρακας, Τζίτζης, Παπαδιονυσίου, Μεϊμάρογλου, Γ. Τσούκας, Γερώνυμος, Παπάζογλου (56΄ Καρκασίνας), Νταή, Κ. Τσούκας (85΄ Χατζόπουλος), Βίλα (68΄ Δελαπόρτας), Ζαφειρόπουλος.

ΚΑΛΥΒΙΑ (Π. Τσιγκούλης): Γκόλφης, Πασκάλι (80΄ Κοκαβέσης), Δεγαϊτας, Ντούμη, Ντοβίνος, Σύρος, Χαρίσης (87΄ Τσιαντος), Νικολογιάννης, Μπότης, Κρασώνης, Χατζής (62΄ Ναούμ).