Ασταμάτητος ο Αργοναύτης 76-65 στο ντέρμπι την Άμιλλα Περ.

Έχοντας το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα ο Αργοναύτης νίκησε στο ντέρμπι της αγωνιστικής την Άμιλλα Περιστερίου 76-65 και είναι στην κορυφή παρέα με τους Αχαρνής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στον αγώνα, έκαναν νταμπλ σκορ κάποια στιγμή (19-8) και με εκπληκτική άμυνα, τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 25-16. Μάλιστα αν ήταν πιο εύστοχοι στις βολές η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Οι παίκτες της ομάδας του Περιστερίου ροκάνισαν σιγά σιγά την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, και μείωσαν για πρώτη φορά στο 17΄κάτω από το -10 με σκορ 34-25. Το ημίχρονο τελείωσε 40-31.

Το ίδιο δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο ο Αργοναύτης κι αμέσως η διαφορά μεγάλωσε στο τρίτο δεκάλεπτο (64-48). Με ένα επί μέρους +5 η Άμιλλα μείωσε 64-53, αλλά αμέσως οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (69-53, 72-56), έως ότου η κόρνα της λήξης να βρεί τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 76-65.

Η ομάδα του Γιαννακόπουλου θα μπορούσε να πάρει το ματς με μεγαλύτερη διαφορά αν δεν είχε μερικά… νεκρά διαστήματα κατα την διάρκεια του δεύτερου και του τέταρτου δεκάλεπτου. Πολύ καλοί αμυντικά, πίεσαν τους αντιπάλους του, οι οποίοι δυσκολεύονταν να κατεβάσουν τη μπάλα, ήταν άστοχοι όμως από μέση και μακρινή απόσταση. Υπερίσχυσαν στο ένας εναντίον ενός και δεν υπήρχε στιγμή που να απειλήθηκαν στο σκορ.