Έχασε… φιλικά ο Αήττητος, 0-2 από την Καλαμάτα

Φιλική ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε το Σάββατο (24/10) το απόγευμα ο Αήττητος Σπάτων από την Καλαμάτα στο “Δημήτρης Δημητρίου”.

Σίγουρα η διαφορά της μίας κατηγορίας έπαιξε τον ρόλο της, ενώ ο τεχνικός του Αήττητου Βαγγέλης Τσιώλης έβγαλε τα συμπεράσματά του κόντρα στη “Μαύρη Θύελλα” η οποία πέτυχε την έκτη νίκη στα δικά της φιλικά.

Η Καλαμάτα μπήκε καλά στο παιχνίδι και μόλις στο 2′  απείλησε με σουτ του Νατσιόπουλου που πέρασε άουτ. Το ματς απέκτησε γρήγορα ρυθμό καθώς ο Αήττητος, έπαιξε ανοιχτά και κυκλοφορούσε καλά την μπάλα, αλλά μέχρι την περιοχή της Μαύρης Θύελλας χωρίς να μπορέσει να κάνει τελική προσπάθεια και να απειλήσει.

Οι Μεσσήνιοι έπαιζαν γρήγορα στην επίθεση προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Μπουσμπίμπα. Ο Ολλανδός εξτρέμ έφυγε σε τρεις φάσεις στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει με πιο χαρακτηριστική την περίπτωση στο 19′ όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπονατάκη αλλά καθυστέρησε να πλασάρει.

Η Καλαμάτα συνέχισε να πιέζει και στο 29′ ήταν σειρά του Κωνσταντινόπουλου να βγάλει σέντρα από αριστερά και τον Αλεξόπουλο να πιάνει κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Δύο λεπτά μετά ο Αλεξόπουλος και πάλι άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Φελίπε αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπονατάκη,

Τελικά η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ στο 38′ όταν ο Φελίπε βρήκε ωραία με καθετή μπαλιά τον Μπουσμπίμπα, ο όποιος έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε τον τερματοφύλακα και πέτυχε το 0-1. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα δυνατό ευθύβολο σουτ του Νατσιόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα χρειάστηκε κάποιο διάστημα προσαρμογής αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος οι παίκτες της μεσσηνιακής ομάδας άρχισαν να βρίσκονται μεταξύ τους και να δημιουργούν καταστάσεις στην εστία των γηπεδούχων.

Ο Αήττητος υποχώρησε στο γήπεδο σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την περιοχή του με αποτέλεσμα η Καλαμάτα να κάνει λιγότερες φάσεις στο διάστημα αυτό. Κυκλοφόρησε ωστόσο καλά την μπάλα και απείλησε κυρίως από τα πλάγια με τους Κέρι και Ηλιόπουλο. Στο 75′ οι δυο τους ήταν που συνδυάστηκαν με τον καλαματιανό επιθετικό να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σκοράρει το 0-2.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Βαγγέλης Τσιώλης): Μπονατάκης, Ελευθεριάδης, Γκρόσιος (60′ Πάγια), Μεγαλοποικονόμου (70′ Ιωαννίδης), Σπίντζος, Δαχτυλλιδης, Ταμπάκης, Τσακουλίνος (70′ Ροδης), Πρλεντι Άρης (55′ Πρέντι Αντριάνο), Πλαβούκος (55′ Χοτζάϊ), Κατσέρης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Αραμπατζής (46′ Ταϊρης, 60′ Καπούταγλης), Κωνσταντινόπουλος (46′ Σαλίν), Γκιοατά, Τσελεπίδης (70′ Παυλίδης), Μαβινγκά (46’Μπακαγιόκο), Ζαχαρόπουλος (46′ Παπατόλιος), Νατσιόπουλος (46′ Γκαλίτσιος, 72′ λ. τρ. Καρούτης), Σουμπίνιο (46′ Τριανταφυλλάκης), Μπουσμπίμπα (46′ Ηλιόπουλος), Αλεξόπουλος (46′ Κέρι), Φελίπε (46′ Μαρκόφσκι).