Εξάσφαιρη η Τριγλία διέλυσε τη Δόξα Άνοιξης με 6-1

Σε ένα ματς που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα η Τριγλία επικράτησε με 6-1 της ουραγού Δόξας. Το σκορ “μιλάει” από μόνο του και δεν χωρά καμιά κριτική αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής από το πρώτο λεπτό του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι απλά πήραν χρόνο για να ξαναμπούν στο “παιχνίδι” του πρωταθλήματος μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής λόγω των εορτών αλλά και του κορονοϊού. Τα συμπεράσματα βγήκαν φυσικά από τον προπονητή Γιώργο Παπακωστούλη που θέλει η ομάδα του να ξαναβρει όσο πιο γρήγορα γίνεται την φόρμα της.

Η Δόξα Άνοιξης από την άλλη σύμφωνα και με τα λεγόμενα των παικτών και των προπονητών φέτος έχουν ως στόχο να πάρουν χρόνο συμμετοχής τα πιτσιρίκια της ομάδας και να αναδειχθούν νέα ταλέντα.

Τώρα όσον αφορά το σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι με την σέντρα επιχείρησαν  να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους και μόλις στο 1ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σένε. Ο Ζαφειρόπουλος ανέλαβε την εσχάτη των ποινών όμως ο Φωτεινόπουλος έπεσε σωστά κι απέκρουσε το σουτ. Το γκολ ήρθε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 11΄ με κεφαλιά του Κώστα Τσούκα. Στο 33΄ ο Σένε κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι έκανε το 2-0 για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 3-0 χάρη στο τέρμα του Ζαφειρόπουλου στο 45΄.

Ο Τσεβάς μείωσε στο 51΄για να φορτσάρει πάλι η Τριγλία και με γκολ των Πετράκη με σουτ στο 61΄, το δεύτερο του Κ. Τσούκα στο 85΄και του Δελαπόρτα με κεφαλιά στο 90΄έφθασε στο τελικό 6-1.

Διαιτητής ήταν ο Γ. Φωστέρης με βοηθούς την Π. Παντελίδου και τον Κ. Βιτσεντζάτο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γ. Παπακωστούλης): Πάντος, Τζίτζης, Χατζόπουλος (57΄Πετράκης), Μεϊμάρογλου, Γ. Τσούκας, Καστράτι (67΄ Καρκασίνας), Κ. Τσούκας, Νταής, Σένε, Βίλα (68΄ Δελαπόρτας), Ζαφειρόπουλος (57΄Παπάζογλου).

ΔΟΞΑ ΑΝΟΙΞΗΣ: Φωτεινόπουλος, Ρ. Πολεμίτης (46΄ Τσολακίδης), Παλμός, Κοκκινιλωτης (81΄ Λαμπράκης), Πιζάνιας, Αβαρκιώτης, Τσιμπόκης, Σωτηρόπουλος, Καπίτσης, Μαγκανάρης, Τσεβάς (81΄ Αποστολόπουλος).