Επεκτατική Τσέλσι με την Άρσεναλ! Η γρήγορη «λατζα» του Λουκάκου στο ντεμπούτο του

Η δεύτερη αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ συνεχίστηκε αφενός με καθοδική πορεία για την Άρσεναλ, αφετέρου θετικά για την Τσέλσι, αφού με κύριους τους: Λουκακου και Ρίσι Τζέιμς, απέσπασαν νίκη στην έδρα των «κανονιέριδων», σε μόλις 35 λεπτά.

Ο Τόμας Τούχελ φαίνεται πως δεν ικανοποιείται από τις ικανότητες του Τιμο Βέρνερ. Και η επιστροφή του «σερίφη» στην πόλη, που ακούει στο όνομα, Ρομελού Λουκάκου, που ήρθε με μεταγραφή πολλών εκατομμυρίων από την Ίντερ, φαίνεται ότι παράλληλα με την εμπιστοσύνη του προπονητή που κέρδισε, εισήχθη και από την πρώτη στιγμή, στο βασικό σχήμα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Και ο Βέλγος επιθετικός, από το εναρκτήριο λάκτισμα, έκανε πραγματικότητα τα θέλω του Γερμανού τεχνικού, κάνοντας καταπληκτικό ντεμπούτο, με γκολ στο 15′, για το 0-1. Η άψογη επιθετικότητα που έκλεινε την οικοδέσποινα στην περιοχή της, συνεχίστηκε, μέχρι να έρθει και η υπογραφή του Ρίσι Τζέιμς, που στο 35′ θα διαμορφώσει το τελικό σκορ του 0-2, υπέρ της Τσέλσι.

Το δεύτερο ημίχρονο αν και χωρίς τέρματα και από τις δύο μεριές, έδειχνε την Άρσεναλ να εχει προοπτικές επανένταξης σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, και η καταδίωξη της Τσέλσι, να μην έχει σταματημό.