Euro: Στα ημιτελικά με ανακούφιση οι «Ρόχας» –  Νικητής της «τιτανομαχίας» η Ιταλία.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο σκέλος του γύρου των 8, για το Ευρωπαϊκό κύπελλο. Η Ισπανία τα είδε όλα με την Ελβετία και για να την ρίξει στο καναβάτσο χρειάστηκε να φτάσουν στην διαδικασία της… ρώσικης ρουλέτας (βλέπε πέναλτι), ενώ οι Ιταλοί έδειξαν τα… δόντια τους στο ντέρμπι με τους Βέλγους και έφτασαν δικαίως στη νίκη με 2-1.

Οι δύο νικήτριες των χθεσινών προημιτελικών θα βρεθούν αντιμέτωπες στον ένα ημιτελικό κι αναμένεται να συνεχίσουν τα ματς-θρίλερ του φετινού Euro. Το άλλο ζευγάρι θα προκύψει από τους σημερινούς αγώνες: Τσεχία-Δανία (19.00) και Ουκρανία-Αγγλία (22.00).

Ελβετία – Ισπανία 1-1 (Πεν. 1-3)

Η Ελβετία έχοντας κάνει την έκπληξη, αποκλείοντας την παγκόσμια Γαλλία, ξαναέκανε τον βίο αβίωτο σε αντίπαλο της. Η Ισπανία, η οποία ήταν το επόμενο εμπόδιο της, πάλεψε με φόντο τους 4, και απέσπασε «στασίδι» στα ημιτελικά. Τσεχία-Δανία

Η επιβλητική Ισπανία, με κύριο καθοδηγητή τον Τζόρντι Άλμπα στο χορτάρι, επωφελήθηκε από το λάθος της Ελβετίας με τον Ζακάρια στα πρώτα 8 λεπτά παιχνιδιού, κατέχοντας προβάδισμα πρόκρισης μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Οι Ελβετοί με τον Ερντάν Σακιρί, στο 68′ καταφέρνουν να τραβήξουν πίσω τους Ισπανούς, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Αν και η τύχη χάρισε φτερά στην Ελβετία, τους τα έκοψε την επομένη, αφήνοντάς τους με έναν παίκτη μείον, εξαιτίας της αποβολής του Ρέμο Φρόιλερ. Το 1-1 κρατήθηκε τόσο μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, όσο και στην μεσολάβηση της παράτασης, όπου οι Ισπανοί δεν άφησαν σε ησυχία την Ελβετία, κρατώντας την σε θέση άμυνας. Το ελβετικό ρόστερ, χάρη στον τερματοφύλακα του, Γιάνν Σόμερ, κατάφερε να κρατήσει το τέρμα καθαρό, φέρνοντας ως επακόλουθο την διαδικασία των πέναλτι. Το ξεκίνημα και το τελείωμα, είχε πολλές αστοχίες τόσο από μεριάς των Ισπανών, όσο και των Ελβετών, με τους Ισπανούς εν τέλει, να καταφέρνουν να γράψουν το δικό τους αίσιο τέλος, κερδίζοντας με το πέναλτι του Ουαρθάμπαλ, για το τελικό 1-3.

Βέλγιο – Ιταλία 1-2

Και οι δύο ομάδες, χαρακτηρίζονται ως οι «τιτάνες» του θεσμού. Μάλιστα, λαμβάνοντας υπόψιν το βεληνεκές τους, και κάνοντας μια εικασία στηριζόμενη καθαρά στην θεωρία, θα μπορούσε η νικήτρια της μονομαχίας, να ήταν η μία εκλεκτή του τελικού. Αλλά ποτέ να μην υποτιμάμε τις ανατροπές…

Οι Ιταλοί έκαναν εμφανή τον… «πόθο» τους για προβάδισμα από το 14′, χάνοντας ένα γκολ του Μπονούτσι, από συναίνεση του VAR, που θα μπορούσε να τους έβαζε από νωρίς μπροστά. Οι απόπειρες συνεχίστηκαν, και ο Μπαρέλα έσπασε την ρουτίνα, βαζοντας την «σκουάντρα ατζούρα» μπροστά στο παιχνίδι, στο 31′. Μετά από 13 λεπτά, με την λήξη του ημιχρόνου να έρχεται καθοδόν, ο Ινσίγκνιε διπλασίασε τα τέρματα των Ιταλών, και σφράγισε το τελευταίο τους τέρμα στο παιχνίδι. Τρία λεπτά μετά, οι Βέλγοι καταφέρνουν αποσπώντας πέναλτι, να φέρουν την μείωση του 1-2, χάρη στον Λουκάκου. Το δεύτερο ημίχρονο, έβρισκε τους Βέλγους πολύ μάχιμους, και με ζήλο για την ισοφάριση, χωρίς εν τέλει να τα καταφέρνουν.