Euro: Βρυχήθηκαν τα λιοντάρια! 4-0 η Αγγλία – Οι Δανοί συνεχίζουν το… παραμύθι τους

Ολοκληρώθηκε χθες το τελευταίο σκέλος των 8, του Ευρωπαϊκού κυπέλλου. Οι Δανοί δυσκολεύτηκαν, και οριακά απέσπασαν την πρόκριση από την Τσεχία με 2-1, ενώ οι Άγγλοι εξαπέλυσαν αστραπή Διός στους Ουκρανούς, και πήγαν στα ημιτελικά με άνεση και τεσσάρα.

Τσεχία – Δανία 1-2

Η Τσεχία η οποία με το θαύμα της, στέρησε από τους Ολλανδούς τα προημιτελικά, φάνηκε αδιάβαστη, έναντι του Δανού «στρατηλάτη», που έθεσε τα όρια, υποκύπτοντας παράλληλα στην ατυχία της και χάνοντας ευκαιρίες, που αν μπορούσαν να γυρίσουν υπερ της, θα μιλάγαμε για ένα μάλλον διαφορετικό αποτέλεσμα, που θα ήταν μηδενός εξαιρουμένου με το τωρινό.

Μπαίνοντας όμως στο ματς, οι Δανοί φάνηκαν επιβλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, έκοβαν ανασταλτικά την επεκτατική αντίπαλο τους και οι: Νταλάνι, και Ντόλμπεργκ, πήραν τον πρώτο λόγο, χαρίζοντας, διπλάσιο προβάδισμα στην Δανία, η οποία διήρκησε έως το τέλος του ημιχρόνου. Το επόμενο 45λεπτο, έτεινε υπέρ των Τσέχων, που δεν φάνηκαν να τα παρατάνε τόσο εύκολα. Αυτό έδωσε στον Πίτερ Σχίκ την σκυτάλη στο 49’, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ του 1-2. Αν και η συνέχεια είχε απαράλλαχτο ρυθμό, αρκετές πάσες των Τσέχων παρα ήταν ανακριβείς, για την ισοστάθμιση του δείκτη του σκορ.

Ουκρανία – Αγγλία 0-4

Η Ουκρανία περνώντας από τους Σουηδούς στον προηγούμενο γύρο, φαίνεται να βρήκε τον «δάσκαλο» της, και να χάνει ολικά την ευκαιρία να συνεχίσει το ταξίδι του EURO. Οι Άγγλοι, σαφώς και δεν είχαν δυσκολότερο έργο από αυτό που είχαν με την Γερμανία του Λέβ, ωστόσο αυτό παραμένει μια λεπτομέρεια στο ράφι.

Τα «λιοντάρια» του Σάουθγκεϊτ, μόλις στα πρώτα τέσσερα λεπτά, προηγήθηκαν έναντι των «κιτρινο-μπλέ» με τον Χάρι Κέιν, για το 0-1, σε ένα ημίχρονο διατήρησης δυνάμεων και από τις δυο μεριές. Η επανάληψη ήταν απόλυτη προς τους Ουκρανούς, οι οποίοι με οδηγό τον Λούκ Σό, βοηθήθηκαν για να πάρουν έκταση, επιπλέον τριών τερμάτων, σε διάστημα μονάχα πέντε λεπτών, με γκολ του Μαγκουάιρ στο 46’, και με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κέιν στο 50’. Μετά από 13 λεπτά ο Τζόρνταν Χέντερσον γράφει το τέταρτο τέρμα των Άγγλων, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4, διατηρώντας την παράδοση της Αγγλίας, του μηδέν παθητικού για έβδομο συνεχόμενο αγώνα, και το μηδέν παθητικό σε όλο το Euro.