Φιλική ισοπαλία για την Θύελλα Ραφήνας, 1-1 με τον Φωστήρα (φωτό)

Τελευταίο τεστ για Θύελλα Ραφήνας και Φωστήρα, που μετά τη σημερινή φιλική αναμέτρηση και το τελικό 1-1, έκλεισε και τυπικά ο κύκλος της μακράς προετοιμασίας και πλέον το ενδιαφέρον τους είναι στραμμένο αποκλειστικά στην έναρξη του πρωταθλήματος την επόμενη Κυριακή, με αντιπάλους τον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου και τον Εθνικό Πειραιώς αντίστοιχα.

Γκολ, εντυπώσεις και ημίχρονα μοιράστηκαν οι δύο ομάδες δίνοντας την ευκαιρία στους δύο πάγκους για ασφαλή συμπεράσματα.

Μπορεί οι «Λιγνιτωρύχοι» να προηγήθηκαν μόλις στο 1′ με την κεφαλιά του Παπαδόπουλου από το corner του Χαρακτίδη, ο Φωστήρας όμως ήταν εκείνος που έδειχνε να ξεπερνάει γρήγορα το σοκ και να ελέγχει το παιχνίδι με τον κορυφαίο στις τάξεις του Ηλιάδη.

Στο 9′ ο Ηλιάδης ανάγκασε τον Πάντο σε εντυπωσιακή απόκρουση και στο 19′ με πραγματικά απίστευτο και άπιαστο σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 36′ και πάλι ο Ηλιάδης απείλησε από κοντά και στο 38′ σειρά είχε ο Ματσαδές για τη Θύελλα, το σουτ του οποίου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα του Φωστήρα.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Μεσολόγγη μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν ψηλά, κέρδισαν τη μάχη της μεσαίας γραμμής και κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες, με σημαντικότερη εκείνη του 46′ με το Ματσαδέ να μην καταφέρνει να πλασάρει τον Χατζηεμμανουήλ.

Η πιο καλή ευκαιρία του Φωστήρα στην επανάληψη στο 50′ με τον Ηλιάδη να στέλνει τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο 59′ Ματσαδές και Ιωαννίδης σε ένα κουβάρι παικτών, δεν κατάφεραν διαδοχικά να σπρώξουν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Δημητρίου πέρασε λίγο άουτ.

Τελικό αποτέλεσμα Θύελλα Ραφήνας-Φωστήρας 1-1.

Συγχαρητήρια σε όλους καλή αρχή την επόμενη Κυριακή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ζαχαρόπουλος με βοηθούς τους Κάλλη και Καραθανάση.

Θύελλα Ραφήνας:(Νίκος Μεσολόγγης) Πάντος, Αράπης, Παπαδόπουλος, Ντόσκας, Μανδύλης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Σουλτανίδης, Ματσαδές, Δημητρίου, Μπουντάκης, Ιωαννίδης, Φύτρος, Σχίζας, Κατσικάτσος, Χρήστου, Τσάκωνας, Κανελλόπουλος.

Φωστήρας:(Θύμιος Γεωργούλης) Χατζηεμμανουήλ, Κωνσταντινίδης, Καλιμούκος, Μπιμπισίδης, Αργκιλέσι, Πανάκης, Ηλιάδης, Πίσσας, Σάμιος, Μαρίνου, Μπερνιδάκης, Αλεξίου, Μίτα, Αθανασόπουλος, Κόλλιας, Κουτσούμπας, Ασημάκης, Πουρσανίδης, Κουλούρης, Μπάμης, Πετριτάι, Μωχάμεντ.