Γκέλα! Η Τριγλία 2-2 με την Άνοιξη (φωτό)

Ούτε κι αυτή τη φορά η Τριγλία μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της. Πρώτα με τα Καλύβια και τώρα με την Άνοιξη δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Σήμερα ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα 2-2, παίζοντας πάνω από δέκα λεπτά με 9 παίκτες λόγω αποβολών.

Δεύτερο σερί ματς μετά την επιστροφή στην φυσική της έδρα, στο δημοτικό γήπεδο Ραφήνας όπου οι κιτρινόμαυροι φεύγουν με κάτω το κεφάλι. Με την λήξη δεν έλειψαν οι έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων προς την διαιτητική τριάδα για τις δύο κόκκινες, μια περίπτωση πέναλτι που δεν είδαν και για κάποια σφυρίγματα.

Το ματς, που σημειωτέον την περισσότερη ώρα ψιλόβρεχε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν αντέχει σε κριτική. Οι μεν της Τριγλίας -ταχουμε πει κι άλλες φορές- μετά την φυγή βασικών κι έμπειρων ποδοσφαιριστών προσπαθεί να (ξανα)βρει τα πατήματά της, αλλά αυτό έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Οι νέοι παίκτες της ομάδας κολυμπάνε σε βαθιά νερά και μέχρι το τέλος θαναι ζόρικα. Έτσι και σήμερα κόντρα στην Άνοιξη που θεωρητικά και ουσιαστικά αποχαιρετά την κατηγορία, για 45 λεπτά δεν μπήκαν στο ματς. Μια ευκαιρία όλη κι όλη σημειώθηκε με τον Ζαφειρόπουλο να αστοχεί από καλή θέση στο 34΄ όταν και πήρε το “ριμπάουντ” από το διώξιμο του Πήδουλα.

Στο 39΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κονταρίνη από σουτ Κωβαίου. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Δαρζέντας κάνοντας το 0-1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά για να “γυρίσουν” το παιχνίδι. Και τα κατάφεραν σχετικά γρήγορα. Στο 51΄η κεφαλιά του Ψηλιάκου που έφυγε λίγο άουτ ήταν ίσως ο προάγγελος της ανατροπής. Στο 55΄ ο Πατσιούρας με πλασέ ισοφάρισε σε 1–1 και στο 58΄ ο Καραγιάννης που μπήκε αντί του τραυματισμένου Κουμουτσέα, με βολίδα έγραψε το 2-1.

Και εκεί που φαινόταν πως το ματς οδεύει προς τη νίκη της Τριγλίας, ήρθαν οι δύο απανωτές αποβολές του Ψηλιάκου πρώτα στο 80΄ και του Καραγιάννη στο 82΄ για να έχουμε σασπένς στο φινάλε. Στο 88΄ ο Δούκας με μια κούρσα από αριστερά απείλησε την εστία των φιλοξενούμενων, όμως με κεφαλιά ο Τρακάκης στις καθυστερήσεις (92΄) έγραψε το 2-2 που έμελλε να ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Με λάθη ο διαιτητής Ρεντίφης. Βοηθοί ήταν οι Κορωνιάς-Αλεξόπουλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΤΡΙΓΛΙΑ (Στα΄θης Ασλάνογλου): Μπάρδης, Παπαδιονυσίου, Κονταρίνης, Κουμουτσέας (34΄ Καραγιάννης), Αρβανιτίδης, Παπαδόπουλος (92΄ Δημητρίου), Τσούκας, Τσάγκαρης, Ψηλιάκος, Ζαφειρόπουλος (58΄ Αγγελόπουλος), Πατσιούρας (74΄ Δούκας).

ΑΝΟΙΞΗ (Θαλής Τσιριμώκος): Πήδουλας, Πογιάννη, Αμανατίδης, Ιωσήπου, Τρακάκης, Γκόλιας (70΄ Ξενάκης), Χατζηγεωργίου (46΄Παλασκιώνης), Δρόσος, Κατσέρης, Δαρζέντας, Κωβαίος.