«Γκοοοοοοοοοοοοολλλ» και φεύγουμε για τελικό (φώτος+βίντεο)

Πως το είχε πει ο συνάδελφος Γιώργος Χελάκης πριν το κόρνερ στον ημιτελικό του EURO 2004, Ελλάδα – Τσεχία; Γκολ και φεύγουμε για τελικό.

Πόσοι αλήθεια δεν κάναμε αυτή τη σκέψη βλέποντας τον Βασίλη Τσιάρτα να πηγαίνει προς το κόρνερ για την εκτέλεση του, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, καθώς αν έμπαινε γκολ εκεί, η Ελλάδα θα προκρινόταν στο τελικό.

Ο Ναουσαίος άσος πήγε στο κόρνερ, το εκτέλεσε σημαδεύοντας τους παίκτες που είχαν προωθηθεί, με την μπάλα να βρίσκει το κεφάλι του Τραϊανού Δέλλα και από εκεί να καταλήγει στα δίχτυα του Τσεχ. Αυτό ήταν. Η ιαχή «Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολλλλλ» ακούστηκε απ’ άκρη σ’ άκρη σε όλη την Ελλάδα.

Ήταν το 1-0 και η Ελλάδα ήταν στο τελικό. Η Ελλάδα ήταν στο τελικό. Όσες φορές και αν το λέγαμε τότε λίγοι το πιστεύαμε ότι ήταν αλήθεια αυτό που μόλις είχαν δει τα μάτια μας. Ναι ήταν αλήθεια. Η αρμάδα του Ότο Ρεχάγκελ είχε «καταπιεί» ακόμα μια ομάδα και έφτανε στο μεγάλο τελικό της Λισσαβόνας με τη διοργανώτρια Πορτογαλία.
Ανατριχίλα, περηφάνια, χαρά. Από εκεί που ξεκίνησε το ταξίδι της Εθνικής, «Ντραγκάο», με τον ίδιο διαιτητή, Κολίνα και στο ίδιο τέρμα που σημείωσε το πρώτο μας γκολ απέναντι στην Πορτογαλία ο Γιώργος Καραγκούνης, γράφτηκε η μεγαλύτερη στιγμή της «Γαλανόλευκης» μέχρι την επόμενη. Η επόμενη; Ο τελικός με τους Πορτογάλους στο «Ντα Λουζ».

Αγωνιστικά η καλύτερη και πιο ποιοτική ομάδα του τουρνουά η Τσεχία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, ενώ είχε και δοκάρι. Όπως φαινόταν αργά ή γρήγορα θα πετύχαινε γκολ και το… ταξίδι της Ελλάδας θα τελείωνε στον ημιτελικό. Όμως η τύχη μας… χτύπησε την πόρτα όταν λίγο μετά το ημίωρο σε μια επίθεση των Τσέχων ο μεγάλος τους αστέρας Πάβελ Νέντβεντ τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να απειλήσει.

Ο Νέντβεντ επανήλθε στο ματς, όμως πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα διαπίστωσε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει και έτσι έγινε αλλαγή, με τον Σμίτσερ να περνά στον αγωνιστικό χώρο. Το πρώτο ημίχρονο είχε τελειώσει ισόπαλο 0-0. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Τσέχους να προσπαθούν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Εθνικής μας και απειλούσαν πότε με τον Μπάρος, πότε με τον Κόλερ, πότε με τον Ροζίτσκι δίχως αποτέλεσμα.

Οι διεθνείς μας προσπαθούσαν να βγουν μπροστά και είχαν τις στιγμές τους με δύο κεφαλιές του Βρύζα, πρώτα από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη και εν συνεχεία από κόρνερ του Γιαννακόπουλου. Και αφού έχασαν δύο απίστευτες ευκαιρίες οι Τσέχοι με Κόλερ και Μπάρος φτάσαμε στη λήξη της κανονικής διάρκειας. Ελλάδα – Τσεχία 0-0 και τα πάντα θα κρίνονταν στην παράταση ή στα πέναλτι αν έφτανε το ματς στη ψυχοφθόρο αυτή διαδικασία.

Παράταση λοιπόν και ενώ ο Ότο Ρεχάγκελ είχε περάσει στο ματς τον Τσιάρτα αντί του Βρύζα. Στην παράταση υπήρχε μόνο η Ελλάδα στο γήπεδο. Η κεφαλιά του Γιαννακόπουλου δεν βρήκε στόχο, ενώ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιάρτα, ο Δέλλας έπιασε την κεφαλιά με τον Τσεχ να αποκρούει την μπάλα. Ήταν η προειδοποίηση για το τι θα ακολουθούσε.

Στο 105′ η Ελλάδα κέρδισε κόρνερ στην τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο. Το κόρνερ ανέλαβε να το εκτελέσει ο Βασίλης Τσιάρτας με την ευχή και την ελπίδα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα. Ο Τσιάρτας εκτέλεσε, ο Τραϊανός Δέλλας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ήταν το 1-0 και ήταν αλήθεια, με τους Έλληνες ανά την υφήλιο να φωνάζουν με όλη τους τη δύναμη «Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολλλλ».

Η Ελλάδα ήταν στο τελικό, μια ολόκληρη χώρα ανάστατη που παραληρούσε και είχε βγει στους δρόμους για αυτά τα παιδιά. Πραγματικά οι λέξεις ήταν, είναι και θα είναι πολύ… φτωχές για να περιγράψουν αυτά που νιώθαμε και αυτά που ζήσαμε ως χώρα. Αλλά ακόμα τα καλύτερα δεν είχαν έρθει. Έμενε ακόμα ένα παιχνίδι, Κυριακή 4 Ιουλίου 2004 με την Πορτογαλία, ο μεγάλος τελικός του EURO 2004, στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβόνας.

ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Φύσσας, Δέλλας, Καψής, Μπασινάς (71′ Γιαννακόπουλος), Ζαγοράκης, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Χαριστέας, Βρύζας (91′ Τσιάρτας.

ΤΣΕΧΙΑ (Κάρελ Μπρούκνερ): Τσεχ, Γκριγκέρα, Γκάλασεκ, Μπολφ, Γιανκουλόβσκι, Πομπόρσκι, Κόλερ, Ροσίτσκι, Νέντβεντ (39′ λ.τρ. Σμίτσερ), Μπάρος, Ουιφαλούσι.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΗΓΑΝΑΚΟΣ