H Θύελλα Ραφήνας 1-0 τον Διαγόρα Βραχνέικων, πήρε αυτό που ήθελε

Το ζητούμενο ήταν οι τρεις βαθμοί για τη Θύελλα Ραφήνας. Σε ένα ματς κομβικό για τη συνέχεια της ομάδας και μετά από την ξαφνική για κάποιους αλλαγή προπονητή, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν την νίκη, έστω και δύσκολα 1-0 επί ενός αντιπάλου, του Διαγόρα Βραχνέϊκων που στάθηκε περίφημα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο αγώνας κατά γενική ομολογία και σύμφωνα με τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Θύελλα ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ και μετά να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Δύσκολα βέβαια γιατί οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες και ένα δοκάρι στις αρχές της επανάληψης που θα άλλαζε τα δεδομένα.

Από τους γηπεδούχους που μπήκαν αποφασισμένοι (έχοντας υπηρεσιακό προπονητή τον Βαγγέλη Αναστασίου από την Κ18), να πάρουν το ματς πάση θυσία προηγήθηκαν στο 38΄με τον Μαραθιανό και στο 43΄που θα μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι ο Χαρακτίδης και να τα κάνει το 2-0, ο αρχηγός “κλώτσησε” την ευκαιρία όταν έμπαινε μόνος του με φάτσα το τέρμα αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον αντίπαλο γκολκίπερ, που χάρη στην εξοδό του μπόρεσε κι αποσόβησε την εστία του από την δεύτερη παραβίαση.

Οι του Διαγόρα μπήκαν κι αυτοί πολύ δυνατά στον αγώνα, όμως η υπεροχή τους δεν μετατράπηκε σε κάποιο γκολ. Απείλησαν μεν την εστία του Πάντου, χωρίς επιτυχία παρόλα αυτά. Διαμαρτύρονται βέβαια για μια φάση που ο α΄ βοηθός σήκωσε τη σημαία και ακύρωσε ως οφσάιντ ένα τέρμα. Συνεπώς η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη. Επίσης στη φάση του δοκαριού στο 48΄σε σουτ του Σχοινά, υποστηρίζουν ότι σημειώθηκε περίπτωση πέναλτι.

Γενικά ήταν ένα ενδιαφέρον ματς όπου κυριάρχησαν η δύναμη, τα σκληρά μαρκαρίσματα, οι κόντρες, το πείσμα και η θέληση για τη νίκη. Οι Λιγνιτωρύχοι έφυγαν στο τέλος με το χαμόγελο της νίκης, ενώ οι φιλοξενούμενοι με την πίκρα του αποτελέσματος, αλλά με την ικανοποίηση της εμφάνισης της ομάδας τους.

Φάσεις και γκολ

Πρώτη καλή στιγμή για τον Διαγόρα στο 4΄ από στημένη φάση αλλά δίχως να απειληθεί η εστία του Πάντου

20΄Καλή προσπάθεια του Γεωργαντόπουλου από δεξιά σούταρε όμως άουτ

Στο 38΄ανοίγει το σκορ η Θύελλα με τον Μαραθιανό που τσίμπησε τη μπάλα από σέντρα του Χαρακτίδη

Στο 43΄μόνος ο Χαρακτίδης, βγήκε ο Μπαμπούνης και απεσόβησε την εστία του

Στην αρχή του β΄ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48΄ ο Διαγόρας έχει δοκάρι με τον Σχοινά

Δυνατό σουτ του Σταυρόπουλου άουτ στο 49

Ατομική προσπάθεια του Γεωργαντόπουλου στο 53΄ σουτάρει αλλά διώχνει ο Πάντος

54΄ Σουτ του Μαργέτη απέκρουσε ο Μπαμπούνης

69΄ Ο Σωτηριάδης από εκτέλεση φάουλ του Χαρακτίδη δεν πιάνει καλά την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και καταλήγει άουτ

Στο 84΄σουτ του Σχοινά άουτ

Και τέλος στο 89΄μετά από μια φάση διαρκείας στα καρέ του Πάντου, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν κάτι θετικό

Διαιτητές οι Στ. Ευθυμίου, Βαξαβανέλλης, Κόπανος

Θύελλα Ραφήνας (Βαγγέλης Αναστασίου): Πάντος, Φύτρος, Λευτ. Παπαδόπουλος, Βουρνάζος, Σωτηριάδης, Ντόσκας, Χαρακτίδης (81΄Σαντίκου), Σουλτανίδης (90+4΄Β. Παπαδόπουλος), Μαραθιανός (90΄ Μαστρογιαννούδης), Δημητρίου, Μαργέτης (65΄Μπουντάκης).

Διαγόρας Βραχνέικων (Φίλιππος Σχοινάς): Μπαμπούνης, Δριμάλας, Γκέγκα (66΄ Καλλιτσουνάκης), Ρίλντι, Α. Τρίγκας, Ν. Τρίγκας, Σταυρόπουλος (60΄Καταβάτης), Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης (79΄ Τριανταφυλλόπουλος), Γεωργαντόπουλος, Νικολόπουλος (46΄Σχοινάς).