Η «άτσαλη» επιστροφή του τριφυλλιού στην Ευρώπη

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στα ευρωπαϊκά σαλόνια, δεν είχε την επιθυμητή αρχή, καθώς ηττήθηκε στην πρώτη φάση των τρίτων προκριματικών του Κονφιρενς λιγκ, κόντρα στην Σλάβια Πράγας, με 2-0 μέσα στην Τσεχία.

Ο Παναθηναϊκός, έπειτα απο μία σειρά επιτυχημένων φιλικών παιχνιδιών, συσπείρωσε αυτή την φορά την άμυνα του, με παίκτες των τελευταίων αφίξεων που είχε στο δυναμικό του, σε ένα παιχνίδι μείζονος σημασίας. Επιπρόσθετα, ο Γιοβάνοβιτς, έκανε αλλαγή συστήματος ενόψει του αγώνος με την Σλάβια και απο το αμυντικό 5-3-2 που παρουσίασε στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας που είχε στην Ολλανδία με την Βολεντάμ, μετέβη στο επιθετικογενές 4-3-3, αλλάζοντας ανα τακτά χρονικά διαστήματα, το σύστημα εσωγηπεδικά, στο αμυντικό 4-4-1-1.

Μπαίνοντας λοιπόν στην αναμέτρηση, στο πρώτο ημίχρονο, η Σλάβια έδειξε απο νωρίς τις προθέσεις της. Έπαιξε ένα επιθετικό ποδόσφαιρο, φέρνοντας σύντομες αναταράξεις στην Ελληνική άμυνα, οι οποίες μειωνόντουσαν, καθώς όσο περνούσε ο χρόνος, το «τριφύλλι» άρχισε να κάνει όλο και πιο πολύ, αισθητή την παρουσία του στην επίθεση. Παρά τις προσπάθειες για την εύρεση του τέρματος, η Σλάβια εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Παλάσιος στο 40’, καταφέρνοντας πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, να κόψει τον βήχα στον Παναθηναϊκό των 10 παικτών, με τον Σράνζ να κάνει το 1-0 στο 45+2, απο το κόρνερ του Τεχί, έπειτα απο πολλές προσπάθειες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιοβάνοβιτς έριξε στην «μάχη» τον Σποράρ και τον Βαγιαννίδη, οι οποίοι διατήρησαν το κρεσέντο του παναθηναϊκού, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-1. Βέβαια, η Σλάβια αν και τα βρήκε σκούρα στο 51’, βρισκόμενη με ένα παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Σάντος, δεν την εμπόδισε τίποτα πέντε λεπτά μετά, να διπλασιάσει το σκορ χάρη στον Ουσόρ, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ, σε μια στιγμή αδυναμίας του Μπρινιόλι, ο οποίος ήταν πεσμένος στο έδαφος. Μετά το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκόρ, ο Παναθηναϊκός δεν είχε κάποια σημαντική στιγμή που να άλλαξε την ροή του αγώνα.