Η Θύελλα Ραφήνας… γκρέμισε το κάστρο του (αήττητου επί 4,5 χρόνια) Ιάλυσου!

Σπουδαία νίκη που λίγοι μπορούσαν να φανταστούν πανηγύρισε η Θύελλα Ραφήνα στο Οικομίδειο επικρατώντας του Ιάλυσου με 2-0, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από μια αγωνιστική.

Οι Ραφηνιώτες πέρα από το βαθμολογικό όφελος αποκτούν και μεγάλη ψυχολογία, αφού, είναι η μοναδική ομάδα που κατάφερε να σπάσει το αήττητο σερί που έτρεχε ο Ιάλυσος στις εντός έδρας αναμετρήσεις τα τελευταία 4,5 (!) χρόνια.

Οι “πράσινοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα σοβαρά αμυντικά κενά που δημιουργήθηκαν στην άμυνα των νησιωτών και να αποδράσουν με το διπλό από μια δύσκολη έδρα φτάνοντας τους 10 βαθμούς.

Από την άλλη, ο Ιάλυσος δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο α” μέρος και μοιραία το πλήρωσε μένοντας στους οκτώ βαθμους.

Στο α” μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν την πρώτη ευκαιρία στο 3′. Μετά από συνεργασία Δελαπόρτα Χατζηφούντα, ο πρώτος πάσαρε στον Σπάρταλη αλλά το σουτ του τελευταία κατέληξε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Στο 7′ ο Παυλίδης έκαν την προσποίηση στο Φύτρο, όμως το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Η Θύελλα απάντησε στις φάσεις στο 14′ όταν το σουτ του Χαρακτίδη πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 19′ το σουτ του Ζέκιου πέρασε άουτ.

Στο 31′ οι νησιώτες είχαν νέο δοκάρι, όταν από τη σέντρα του Παπαδόπουλου, το σουτ του Παυλίδη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 36′ ο Σπάρταλης δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Γκίκα να απομακρύνει ενω στο 38′ ο Δελαπόρτας βρήκε τον Χατζηφούντα, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε το σουτ του έμπειρου μεσοεπιθετικού.

Στο 41′ οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι πάνω στον Χαρακτίδη μετά από μαρκάρισμα του Αχείμαστου, με τους Ραφηνιώτες να απειλούν στο 42 “όταν ο Παναγιωτόπουλος έκανε την κεφαλιά και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και άνοιξαν το σκορ στο 52”. Συγκεκριμένα, μετά από λάθος του Φυλακούρη στη σέντρα του Ζέκιου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 0-1. Στο 65′ έγινε το 0-2 όταν ο Βαζέχα κέρδισε τη μονομαχία με τον Φυλακούρη και με σουτ έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ιάλυσος πάλεψε στα τελευταία λεπτά για να μειώσει όμως στην τελευταία φάση που έγινε στο 87′ το σουτ του Σπάρταλη αποσόβησε ο Παπαδόπουλος.

Στο επόμενο λεπτό ο Χατζηφούντας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από τα αριστερά και έκανε το σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος πραγματοποιώντας εξαιρετική επέμβαση, έδιωξε σε κόρνερ.

Το παιχνίδι διεύθυνε ο Θεόδωρος Πουλόπουλος με βοηθούς του, τους Καρακελλέ και Κορώνα όλοι του συνδέσμου Πειραιά.
Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΑΛΥΣΟΣ: Παπαδόπουλος, Κοκκίνης, Λίτσης (87′ Μοσχος), Φυλακούρης (68′ Καρπαθ’ακης), Ρεκλείτης, Αχείματσος, Σπάρταλης, Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας, Βαλίτζο.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦ: Παπαδόπουλος, Γκίκας, Φύτρος, Μανουσάκης, Αφράτης, Δημητρίου, Χαρακτίδης, Βαζέχα (89΄Μπουντάκης), Ντόσκας (70΄Κούνας), Παναγιωτόπουλος, Ζέκιο (54΄Λ. τρ. Στάφα).