Η Τριγλία έδειξε… μέταλλο! Λύγισε 3-2 την Χαλκίδα στην παράταση

Σε ένα ματς για γερά νεύρα η Τριγλία πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, κερδίζοντας στην παράταση την ψυχωμένη Χαλκίδα με 3-2.
Μετά από ένα άνευρο πρώτο ημίχρονο, έγινε κυριολεκτικά ματσάρα! Η Τριγλία είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 45λεπτου και απείλησε τα καρέ του Κούμη σε δύο φάσεις με τον Κάρδαρη στις αρχές του αγώνα.

Η Χαλκίδα μετά το 30’ ανέβασε στροφές και είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία σε σουτ του Μάκου στο 36′ το οποίο απέκρουσε με υπερένταση ο Λέτσο.

Στην επανάληψη η απόδοση και των δύο ομάδων ανέβηκε κατακόρυφα. Πρώτη ευκαιρία έκαναν οι γηπεδούχοι στο 49′ όταν σε σέντρα από δεξιά του Βασιλείου, ο Παπαδόπουλος δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά. Στο… καπάκι (50′) ο Σκαφίδας με κάθετη μπαλιά από την σέντρα βγάζει μόνο του τον Μάλτσι αλλά ο τερματοφύλακας της Χαλκίδας διάβασε την φάση και με έξοδό του καθάρισε την φάση.

Στο 67′ ο Σιάννης που είχε μπει ως αλλαγή, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σουτάρει λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ στο 72′ σουτ του Βασιλείου έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε πολύ πάνω από τα καρέ του Κουμή.

Λίγο μετά και συγκεκριμένα στο 77′ Τριγλία άνοιξε το σκορ μετά από εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σκαφίδα μετά από χέρι του Σεχολάρι. Στο 89′ η Χαλκίδα ευτύχησε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Σπανό που είχε μπει ως αλλαγή πριν λίγο. Ο ίδιος παίκτης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του αγώνα και να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του.

Στην παράταση το ματς έγινε… ροντέο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και οι φάσεις να εναλλάσσονται στις δύο εστίες.

Στο δεύτερο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Βασιλείου βρίσκει με κάθετη μπαλιά μόνο του τον Παπαδόπουλο που με καταπληκτικό μονοκόμματο σουτ κάνει το 2-1. Μετά από άστοχη έξοδο του Λέτσο κάτοχος της μπάλας έγινε ο Σταματάκος που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα στο 97΄και να γράψει το 2-2.

Στο 101′ οι κιτρινόμαυροι με καταπληκτικό σουτ του Κότσι έκαναν το 3-2 που έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Στο 105΄ πάντως έχασε μεγάλη ευκαιρία η Χαλκίδα όταν σε κεφαλιά του Τσούπρου απέκρουσε με καταπληκτική εκτίναξη ο Λέτσο.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τσούπρος μάρκαρε βίαια τον Βασιλείου για να ακολουθήσει μίνι σύρραξη μεταξύ των παικτών, ενώ την ίδια ώρα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και οι αναπληρωματικοί από τους πάγκους. Τα επεισόδια έληξαν με την παρέμβαση των πιο ψύχραιμων.

Διαιτητές της συνάντησης ήταν οι Τσουκαλάς, Βασιλάκης, Μπατζιόπουλος.

Τριγλία (Καλοπήτας): Λέτσο, Κάρδαρης, Τσαγκάρης (81΄Μανδύλης), Τερζής, Τσέπας, Σκαφίδας, Κότσι, Καραδέμητρος (86΄Κόντη), Μάλτσι (66΄Σιάννης), Βασιλείου, Παπαδόπουλος

Χαλκίδα (Σεοπιάν): Κουμής, Λ. Στασινόπουλος (85΄Σπανός), Δ. Στασινόπουλος Δ, Μπακομήτρος (81΄Σταματάκος), Τσούπρος, Καραμπάς, Μάκο (80΄Ντελέκος), Βαλκάνος, Σεχολάρι, Τσατσαρής, Τσατσαρώνης.