Η Τριγλία ήταν ανώτερη της Μάχης Μαραθώνα 2-0

Όλο το θέμα ήταν πότε θα μπορέσει η Τριγλία να πετύχει το πρώτο γκολ. Αυτό έγινε στο 45΄του πρώτου ημιχρόνου με τον Σένε. Από κει και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο απλά και με ένα τέρμα του Ζαφειρόπουλου στο 82΄ οι ραφηνιώτες “έδεσαν” το ματς, πήραν το τρίποντο και πλέον πηγαίνουν την Τετάρτη στο Μαρκόπουλο για το εξ αναβολής παιχνίδι με την πρωτοπόρο Μαρκό με ανεβασμένο ηθικό.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν σε όλο το ματς ότι ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ, δεν απειλήθηκαν και ίσως αν ήταν πιο αποτελεσματικοί θα έπαιρναν πολύ πιο άνετα τη νίκη. Αντίθετα η ομάδα του Ανδρ. Σκουβαρά κατέβηκε με αμυντικό προσανατολισμό, πάλεψε να πάρει “κάτι” από το ματς, αλλά μία το γκολ που δέχθηκε στο 45΄ και μία ότι επιθετικά δεν έβγαζαν φάσεις, μοιραία ήρθε η ήττα.

Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι θα δούμε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Στο πρώτο κιόλας λεπτό έγινε η πρώτη καλή φάση με τους Αμπντουραχμάνι και Δαρσινό χωρίς όμως να βρουν δίχτυα, κι αμέσως άρχισε το σφυροκόπημα της Τριγλίας κυρίως από την δεξιά πτέρυγα. Στο 11΄ οι αμυντικοί των γηπεδούχων μπλόκαραν τον Παπάζογλου, στο 15΄ ο ίδιος παίκτης από γύρισμα του Τζίτζη σούταρε στα σώματα, στο 19΄ ο Κ. Τσούκας από κοντά αστόχησε και στο 21΄ ο Σένε μόνος του νικήθηκε από τον Αραχωβίτη.

Από το 25΄ κάπως ισορρόπησαν οι της Μάχης κι είχαν ένα σουτ του Αμπντουραχμάνι, όμως ο Γερώνυμος (35΄) κι ο Παπάζογλου (38΄) είχαν δυό καλές στιγμές για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Ο Σένε προειδοποίησε στο 43΄ όταν με δυνατό σουτ τράνταξε το δοκάρι του τερματοφύλακα και στο 45΄ από κοντά μετά την παράλληλη σέντρα του Τζίτζη έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός. Στο 58΄ ο Σένε σέντραρε αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν τον Καρκασίνα, στο 68΄ ο Ζαφειρόπουλος αστόχησε από πολύ κοντά, όμως στο 82΄ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας και με πλασέ πέτυχε το τελικό 2-0. Μια καλή προσπάθεια είχε ο Τζίτζης στο 87΄όταν σούταρε δυνατά αλλά άστοχα.

Διαιτητής ήταν ο Α. Τριγάζης, με βοηθούς τους Α. Κωστάκη και Δ. Αλεξόπουλο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γ. Παπακωστούλης): Σύρακας, Τζίτζης, Παπαδιονυσίου, Μεϊμάρογλου, Χατζόπουλος, Γερώνυμος, Παπάζογλου (51΄ Δελαπόρτας), Καρκασίνας (58΄ Νταή), Σένε, Ζαφειρόπουλος, Κ. Τσούκας (70΄ Βίλα).

ΜΑΧΗ ΜΑΡΑΘΩΝΑ (Ανδρ. Σκουβαράς): Αραχωβίτης, Σιδέρης (54΄ Ξυμητήρης), Παππάς, Παπαδογιωργάκης, Φραγκής, Τριανταφύλλου, Καρακοζίδης (67΄ Μέμα), Δ. Τσιούμας (78΄ Β. Τσιούμας), Δαρσινός, Ν. Γεραμάνης, Αμπντουραχμάνι.