Κακό τέλος για την ΑΕΚ, με ταχυκαρδία στο ΟΑΚΑ

Τίτλοι τέλους για την ΑΕΚ απο τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, αφού γνώρισε τον αποκλεισμό στα πέναλτι απο την Βελέζ Μοστάρ, στον επαναληπτικό αγώνα του Κόνφιρενς λίγκ, ψυχομαχώντας έως το τέλος.

Ο Μιλόγεβιτς προχωρώντας σε πλήρης αναδιοργάνωση, εισάγοντας για πρώτη φορά σε κρίσιμο παιχνίδι τον Λε ταλέκ, τον Αραούχο και τον Βράνιες, είχε τα «χαρτιά» για να κάνει την ανατροπή και να φέρει το παιχνίδι επ’ ώμου της ΑΕΚ. Ο κύριος στόχος της, ήταν να πετύχει τουλάχιστον ένα τέρμα, για να ισοφαρίσει το συνολικό σκόρ του 2-1 του Σαράγεβο, και να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Η αρχή ήταν πολύ πιεστική για την Βελέζ. Η ΑΕΚ είχε μπεί με το καλημέρα, κάνοντας κεφαλοκλείδωμα στους Βόσνιους, και με τον Αραούχο να ανεβάζει απο νωρίς το ταμπεραμέντο. Η υψηλή πίεση της ΑΕΚ ακόμα και αν είχε επί σκοπού να φέρει το προβάδισμα, ήταν απόλυτα αναποτελεσματική. Όμως η Βελέζ σε στιγμές που πήγε να αγγίξει το γκολ, και να υψώσει ανάστημα, έβρισκε μπροστά της τον Στάνκοβιτς, ο οποίος στάθηκε πυλώνας και έλεγε συχνά «ΟΧΙ».

Το 0-0 κρατήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, και στην εκκίνηση της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας καλό ρυθμό. Ο Μιλόγεβιτς έβαζε και άλλα κάρβουνα στην φωτιά, εισάγοντας τον Ανσαριφάρντ, και αλλάζοντας το σύστημα. Η άμμος απο την κλεψύδρα λιγόστευε, και οι κινήσεις των παικτών της Ένωσης ήταν σπασμωδικές. Και στην λευκή ισοπαλία του 0-0 που δεν ωφελεί την ΑΕΚ, ο Μάνταλος μπόρεσε απο το κόρνερ του Λόπες, να γράψει απο κοντά το 1-0 στο 90+8’, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Οι «μηχανές» της ΑΕΚ ήταν κουρασμένες. Παρολ΄ αυτά κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ μέχρι το τέλος, και η διαδικασία των πέναλτι, έμελλε να γίνει επακόλουθη. Παρά την συνεισφορά του Στάνκοβιτς, η ΑΕΚ χάνει με 2-3, και αποβάλλεται απο την επόμενη φάση.