Καθάρισε ο Αήττητος, 3-1 τον Παλληνιακό στα Σπάτα!

Αντίθετα συναισθήματα και μονοπάτια χάραξε το τελικό αποτέλεσμα στα Σπάτα με το 3-1 υπέρ του Αήττητου να του εξασφαλίζει ουσιαστικά την παραμονή στην κατηγορία. Απ’ την άλλη ο Παλληνιακός με την ήττα αυτή είδε την υπόθεση παραμονή να ζορίζει πολύ, καθώς πλέον αναζητάει συνδυασμό αποτελεσμάτων αφού έμεινε στο -7 από την 8η προνομιούχο θέση!

Ο Παλληνιακός ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ και για ένα 20άλεπτο τα έκανε όλα τέλεια. Ωστόσο, στα υπόλοιπα 70 λεπτά έκανε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να γνωρίσει δικαίως την ήττα.

Στο 15’ ο Δρόσης πήρε το… ριμπάουντ μετά από σουτ του Κοβάνη και απόκρουση του Στεφανίδη και από κοντά έκανε το 0-1. Από το 20 και μετά ο Αήττητος ήταν απόλυτος κυρίαρχος και δίκαια ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ. Μέχρι το ημίχρονο ο Παλληνιακός άντεξε με τους γηπεδούχους να χάνουν τρεις καλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα, με τον Αήττητο να έχει τον έλεγχο και να πιέζει για την ισοφάριση. Μετά από δύο αποτυχημένες απόπειρες τελικώς οι πράσινοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 53’ με πλασέ του Πλαβούκου. Στο 68’ ο Αήττητος έκανε την ανατροπή με αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Ταμπάκης και εκτέλεσε ο Τζανουλίνος.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως στο 78’ δέχτηκαν και τρίτο γκολ. Ο Πρέντι με ωραία ατομική ενέργεια και σωστό πλασέ νίκησε τον Γαβαλά και έγραψε το τελικό 3-1.

Διαιτήτευσαν οι Στάμος, Μημίδης (Αθηνών), Μεστρός (Λέσβου)

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠ. (Ε. Τσιώλης): Στεφανίδης, Στυλιανόπουλος, Γερόλυμος, Μεγαλοοικονόμου (58’ Τζανουλίνος) Βενέτης, Τσέπας, Ταμπάκης, Ντουσάϊ, Χουσελάς (46’ Πρέντι Άρης) , Πλαβούκος (88’ Αντζέλι), Χιλάι (90’ Πρέντι Αντριάνο).

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ (Π. Χριστοφιλέας): Γαβαλάς, Μαντζώρος, Παρασκευόπουλος, Ελ Γκαμάλ, Κολοτούρος, Δημητρακόπουλος (77’ Κασάπης), Κοβάνης, Τρυφιάτης (66’ Τσέκος), Δρόσης (52’ Κυριόπουλος), Μουστόγιαννης, Μπαμίχας (55’ Βλάχος).