Κύπελλο: Έβαλε δύσκολα ο Αήττητος στον Άρη που κέρδισε δύσκολα 2-1 (video)

Ο Άρης δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αήττητο Σπάτων, όμως με δύο γκολ του Δημήτρη Διαμαντόπουλου στην επανάληψη πήρε το 2-1 και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου.

Μπορεί να μην έχει το βαρύ βιογραφικό άλλων ξένων συμπαικτών του, όμως τα δικά του 16 γκολ στην περσινή Football League ήταν αυτά που βοήθησαν τον Άρη να επιστρέψει στα μεγάλα σαλόνια.

Ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος κλήθηκε από τον πάγκο να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά απέναντι στον Αήττητο Σπάτων και τα κατάφερε. Με δύο γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο (67’, 77’) ο 29χρονος επιθετικός έδειξε στον Πάκο Ερέρα ότι αξίζει να υπολογίζεται και οδήγησε τους κιτρινόμαυρους στο δύσκολο 2-1, που τους φέρνει στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Σαρωτικό rotation

Τα πρόσφατα άσχημα αποτελέσματα, αλλά και η μεγαλύτερη άνεση για πειράματα που δίνει ο θεσμός του κυπέλλου έδωσε την ευκαιρία στον Πάκο Ερέρα για σαρωτικό rotation στην ενδεκάδα, στην οποία από τους λεγόμενους βασικούς έμειναν μόνο οι Τζανακάκης και Γιουνές.

Αυτό έφερε ένα λογικό πρόβλημα χημείας, που έγινε ακόμα μεγαλύτερο από το γεγονός ότι ο Αήττητος Σπάτων κατέβηκε για να παίξει μαζικά (και πολύ οργανωμένα) πίσω από την μπάλα, δίχως να επιτρέψει στον Άρη να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες.

Μαρτίνες ο κορυφαίος

Πάντως στο πρώτο τέταρτο, η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου άφησε και το επιθετικό της αποτύπωμα με δύο ενέργειες από Νικλητσιώτη (10’) και Χαντί (12’), που έδειξαν ότι πρόκειται να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του.

Ο πιο δραστήριος παίκτης του Άρη στο πρώτο μέρος (Μαρτίνες) έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 στο 17ο λεπτό, όταν το μακρινό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, άφησε άγαλμα τον Κοκκαλά αλλά σταμάτησε στην ρίζα του δοκαριού του.

Ο Αργεντινός ήταν ξανά άστοχος λίγο αργότερα (27’), ενώ ενδιάμεσα στις δύο αυτές φάσεις ο Ναζλίδης πάτησε για πρώτη φορά περιοχή, όμως κι αυτός είχε άσχημο τελείωμα (22’) από το ύψος του πέναλτι.

Η πίεση στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου έφερε μόνο δύο νέα άστοχα μακρινά σουτ από Μαρτίνες (43’) και Τζανακάκη (45’) με τον κόσμο να εκφράζει με κόσμιο τρόπο την δυσφορία του στο τελευταίο σφύριγμα για την ανάπαυλα.

Ο Διαμαντόπουλος έδωσε την λύση

Η κίνηση του Πάκο Ερέρα να ρίξει στο ημίχρονο Ντιγκινί και Διαμαντόπουλο έκανε πολύ πιο επιθετικούς τους «κιτρινόμαυρους», που όμως υστερούσαν στην τελική ενέργεια. Η κεφαλιά του Διαμαντόπουλου πέρασε άουτ (53’), το σουτ του Ντιγκινί (59’) βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, όμως το παιχνίδι «φώναζε» ότι το γκολ έρχεται.

Ο Μενέντεθ έκανε μία κούρσα από τα αριστερά στην συρτή του σέντρα ο Ναζλίδης τράβηξε την άμυνα πάνω του και ο Διαμαντόπουλος με ξερό αριστερό βολέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 (67’).

Το παιχνίδι άνοιξε και πλέον ο Άρης ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Το 2-0 δεν άργησε να έρθει και συμπτωματικά είχε τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Μενέντεθ σέντραρε από αριστερά, ο Διαμαντόπουλος με υποψία χεριού κατέβασε την μπάλα και με ψύχραιμο δεξί πλασέ έκανε το 2-0 (77’), το οποίο όμως δεν ήταν το τελικό σκορ.

Ο Κοκαλάς έβγαλε εκπληκτικά βολέ του Ναζλίδη στο 88ο λεπτό και ακριβώς στην εκπνοή, ο Αναγνωστόπουλος έκανε σοβαρό λάθος σε μακρινό σουτ του Χαντί, ο οποίος επιστρέφοντας στο Κλεάνθης Βικελίδης σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα κι έκανε το τελικό 2-1.

Άρης (Πάκο Ερέρα): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μενέντεθ, Κολάσο, Ιντζόγλου, Παυλίδης (46’ Ντιγκινί), Μαρτίνες (80’ Βίτορ), Ναζλίδης, Γιουνές (46’ Διαμαντόπουλος).

Αήττητος Σπάτων (Σούλης Παπαδόπουλος): Κοκκαλάς, Μουστάκης, Μανολάς (78’ Ματσούκας), Μάγκας, Ηρακλής, Σταματάκης, Κασνέτση, Χαντί, Χατζηιωαννίδης (69’ Σπυρόπουλος), Βασιλείου, Νικλητσιώτης (59’ Γροντής).