Κρίμα ρε Τριγλία! Έπεσε όρθια στο Γεντί Κουλέ με γκολ στο 89΄

Πάλεψε επί 90 λεπτά η Τριγλία στο Γεντί Κουλέ, δυσκόλεψε τον ΟΦΗ έφτασε μέχρι το 89΄χωρίς να δεχτεί γκολ κι εκεί φάνηκε ότι δεν την θέλει φέτος η μπάλα! Παρά την ήττα 1-0 οι ραφηνιώτες σύμφωνα και με τα λεγόμενα των αντιπάλων τους, είχαν την καλύτερη ομάδα που αντιμετώπισαν οι κρητικοί.

Κι αυτό αν μη τι άλλο… γλικαίνει την πίκρα και την στεναχώρια της ήττας στο τελευταίο λεπτό. Κρίμα ρε Τριγλία, όμως γιατί οι παίκτες του Ηλία Καλοπήτα κέρδισαν το χειροκρότημα κι έπεσαν όρθιοι σε μια έδρα, που δύσκολα φεύγει κανείς με βαθμό. Τουλάχιστον στον δεύτερο γύρο όταν η ομάδα της Κρήτης απέκτησε σημαντικούς παίκτες και πήρε για τον πάγκο της τον Νίκο Νιόπλια.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Ο ΟΦΗ υποδέχτηκε την Τριγλία Ραφήνας και το ματς ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν από την αρχή ότι δεν πήγαν στην Κρήτη για να κλειστούν πίσω. Μετά από ολιγόλεπτη πίεση οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι ύστερα από προσπάθεια του Πίτσου από τα αριστερά όταν ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ μπήκε στην μεγάλη περιοχή και ο αμυντικός της Τριγλίας στην προσπάθεια του να τον κόψει με τάκλιν βρήκε την μπάλα με το χέρι.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Χαντί ο οποίος στόχευσε την αριστερή γωνία της εστίας, όμως ο Λέτσο κατάφερε να το αποκρούσει πέφτοντας σωστά και να κρατήσει το μηδέν. Οι γηπεδούχοι μετά την ψυχρολουσία του χαμένου πέναλτι προσπάθησαν και πάλι να ελέγξουν το παιχνίδι και να πιέσουν την Τριγλία. Χωρίς ουσιαστικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, η Τριγλία επιχείρησε ένα σουτ μακρινό με τον Τσέπα και μια εκτέλεση φάουλ από μακριά του Κόντι χωρίς όμως να απειλήσουν την εστία του Δερμιτζάκη.

Οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων τέσταραν τα αντανακλαστικά του Λέτσο με διπλή ευκαιρία στο 26′ ενώ η μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 32′ με τον Παπαδόπουλο να πιάνει γυριστό σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή με τον Δερμιτζάκη να αποκρούει και ο Κάρδαρης στην επαναφορά υποδείχθηκε σε θέση οφσαϊντ. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Τριγλία ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι το οποίο φαινόταν ότι θα πήγαινε στην τακτική.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή της ροής του παιχνιδιού όταν οι φίλαθλοι του ΟΦΗ έριξαν μια κροτίδα δίπλα στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων χωρίς όμως να υπάρξουν περαιτέρω επεισόδια. Ο Νίκος Νιόπλιας με διπλή αλλαγή στο 61′ έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με σκοπό την επίτευξη του γκολ που θα τους έφερνε την νίκη. Ο ΟΦΗ συνέχισε την πίεση του και ανέβασε ρυθμό με τον Περογαμβράκη να αστοχεί και τις δύο φορές που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην μεγάλη περιοχή με τα σουτ του να περνούν δίπλα από τα δοκάρια του Λέτσο. Όσο περνούσε η ώρα ο ΟΦΗ βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση με την Τριγλία να αμύνεται σωστά.

Το παιχνίδι φαινόταν ότι θα καταλήξει στην ισοπαλία όμως ο Σαχινίδης είχε διαφορετική άποψη. Η χρυσή αλλαγή όπως αποδείχτηκε για την ομάδα του Ν.Νιόπλια, υποδέχτηκε την μπάλα ύστερα από επέλαση του Χαντί από αριστερά, την έφερε στο δεξί του πόδι και την έστειλε, με σουτ στην αριστερή γωνία, στα δίχτυα του Λέτσο. Όλος ο πάγκος του ΟΦΗ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσει το γκολ της νίκης μαζί με τους ποδοσφαιριστές. Στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων που ακολούθησαν η Τριγλία δεν κατάφερε να απειλήσει για την ισοφάριση. Με το σφύριγμα της λήξης η ομάδα της Τριγλίας έγινε αποδέκτης του χειροκροτήματος της εξέδρας η οποία αναγνώρισε την προσπάθεια της στην δύσκολη έδρα του ΟΦΗ, ενώ κατά την διάρκεια του αγώνα δέχτηκε πολλά θετικά σχόλια και από τους σχολιαστές του ματς τόσο για τους ποδοσφαιριστές της όσο για τον προπονητή Η. Καλοπήτα ο οποίος έστησε για άλλο ένα ματς πολύ καλά τακτικά την ομάδα.

Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι: Γιαννουλάκης, Πετεινάτος-Αναστασάκης (Χανίων).

Συνθέσεις

ΟΦΗ (Ν.Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Πίτσος (71′ Κοιλιάρας), Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος 7, Περογαμβράκης Φραγκουλάκης (61’Φαμπίνιο), Πόποβιτς (61′ Σαχινίδης), Χαντί, Καλέ.

Τριγλία Ραφήνας (Η.Καλοπήτας): Λέτσο, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου, Καραδέμητρος, Τσέπας, Σκαφίδας (79′ Σαγανάς), Μανδύλης, Κόντι (91′ Τερζής), Σιάννης (63′ Κότσι), Βασιλείου, Παπαδόπουλος.